05 Mart 2015 19:15

Tikrit’te ikinci aşamaya geçildi

Irak’ta Selahaddin ilinin IŞİD’ten kurtarılması için başlatılan Tikrit operasyonu sürüyor. Operasyonda ikinci aşamaya doğru geçileceği açıklandı. Tikrit operasyonu sürerken ABD Irak güvenlik güçlerini, Irak’taki mezhepçilik ateşini körüklememesi konusunda uyardı.

Paylaş

Irak’ta Selahaddin ilinin IŞİD’ten kurtarılması için başlatılan Tikrit operasyonu sürüyor. Operasyonda ikinci aşamaya doğru geçileceği açıklandı. Tikrit operasyonu sürerken ABD Irak güvenlik güçlerini, Irak’taki mezhepçilik ateşini körüklememesi konusunda uyardı.

Iraklı kaynaklara konuşan Irak Emniyet Müdürü General Raid Şakir, Selahaddin ilinin merkezi olan Tikrit’e yönelik operasyonun ilk aşamasının tamamlandığını söyledi.

General Raid Şakir, “Güvenlik güçleri ve hem muhalif gruplardan hem de gönüllü halk güçlerinden oluşan destek güçleri Selahaddin ilinin kurtarılması için başlatılan büyük operasyonun ilk aşamasını Samerra’nın kuzeyini ve Tikrit’in bazı bölümlerini kurtararak tamamladı” dedi.

ABD’DEN MEZHEPÇİLİK UYARISI

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Tikrit operasyonunun mezhepçiliği beslememesinin çok önemli olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin de söylediği gibi, bu operasyonun münferit mezhepçilik intikam vakalarına bir bahane ya da bir örtü olarak kullanılmaması gerekli. Bu ülkenin toplumsal dokusunu zedeler ve Iraklıların karşısındaki tehditle yüzleşmesine engel olur.” Earnest, Irak ordusu ve Şii milislerin yer aldığı Tikrit operasyonuna İranlı güçlerin de katıldığını söyledi. Earnest, “İran askerlerinin operasyonda yer alıyor olması önceliği değiştirmez. Öncelikli olan şey, Iraklıların bu operasyonu gerçekleştirerek çok mezhepli ve kapsayıcı bir toplum olduğunu kanıtlamasıdır” dedi. Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Irak Başbakanı Haydar İbadi ile operasyonun detaylarını görüştüklerini açıkladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Irak’ta Tikrit’in IŞİD’den geri alınması için İran’ın katkısına ilişkin, ‘Mezhepçiliği körüklememek kaydıyla olumlu bir destek’ ifadesini kullanmıştı. 
3 Mart’ta ABD Senatosuna açıklamada bulunan Dempsey, İran’ın Irak’taki Şii milislere askeri desteğinin yeni bir şey olmadığını ancak son haftada hiç olmadığı kadar açık bir şekilde yapıldığını söylemişti.

MUSUL OPERASYONUNA HAZIRLIK

Tikrit’in alınması Musul’u kurtarmak için operasyona hazırlanan Irak ordusu için hayati öneme sahip. IŞİD, 10 Haziran 2014’ten beri Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u elinde tutuyor. Irak ordusu ve Kürt Peşmerge birlikleri, Sünni Arap nüfusun çoğunlukta olduğu Musul ilini kurtarmak için koalisyon güçlerinin desteğinde hazırlıklarını sürdürüyor. Musul çevresinde yeri gizli tutulan karargahlarda, kurtarma operasyonunda görevlendirilecek asker ve polisler eğitiliyor. Bunlar arasında daha önce Musul düşerken Irak ordusundan kaçan askerler de bulunuyor. Yabancı askeri danışmanların da katıldığı eğitimlerde silah kullanımı, muharebe teknikleri, yakın dövüş, her türlü arazi şartlarında ilerleme ve sokak çatışmaları alanında eğitim veriliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan'dan, Doğuş Grubu'nun yatırımına 'çevre' engeli

SONRAKİ HABER

Halep’te ateşkes bozuluyor mu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...