05 Mart 2015 17:41

İktisat öğrencileri ekonomiyi tartışıyor

Türkiye Üniversite Öğrencileri Bağımsız İktisat Kongresinin (TÜOBİK)13.sü Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesinde (SBF) başladı. Faiz tartışmaları ve yükselen doların Türkiye ekonomisi üzerine uzman tartışmaları sürerken, “Yeni Türkiye’nin Ekonomi Politiği” başlığıyla gerçekleşen kongrede, iktisat öğrencileri de ülke ekonomisi üzerine fikirlerini söyledi.

Paylaş

Türkiye Üniversite Öğrencileri Bağımsız İktisat Kongresinin (TÜOBİK)13.sü Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesinde (SBF) başladı. Faiz tartışmaları ve yükselen doların Türkiye ekonomisi üzerine uzman tartışmaları sürerken, “Yeni Türkiye’nin Ekonomi Politiği”  başlığıyla gerçekleşen kongrede,  iktisat öğrencileri de ülke ekonomisi üzerine fikirlerini söyledi. 

SBF Aziz Köklü Konferans Salonu’nda gerçekleşen kongrenin açılış konuşmasını Ankara Üniversitesi SBF İktisat Bölümünden Doçent Altuğ Yalçıntaş yaptı. ‘Yeni Türkiye’ ekonomisinin en çok ilişkide olduğu kavramın rant olduğunu söyleyen Yalçıntaş,  inşaat sektörüyle yaratılan rant yanında, “her ile bir üniversite” politikasının da entelektüel rant yarattığını belirtti. Bütün bunların iktisadi politikaların ‘yeni’ dönemde temelini oluşturduğuna dikkat çeken Yalçıntaş, “Yeni üniversitelerin eski üniversitelere nazaran nitelik olarak daha düşük. Bu durumda diplomanın niteliğini ve prestijini düşürdü. Bu kadar yeni üniversitenin olduğu yerde, ondan çok daha fazla KPSS kursunun açılıyor olması rantın göstergesi. Ne kadar çok KPSS kursu varsa, üniversite eğitimi de o kadar düşmüş durumda” diye konuştu. 

ÖĞRENCİNİN İKTİSATI

TÜÖBİK düzenleme kurulundan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrencisi Cihan Öztürk ise iktisat öğrencilerinin düzenlediği en büyük organizasyonun TÜÖBİK olduğunu ve Türkiye’nin güncel ekonomisini tartıştıklarını söyledi. 

Öztürk, Liberal ekonominin üstten halka dayatılmasına karşı öğrencilerin başka bir ekonomi politikası önerdiğini ve bunu AKP’nin önüne koyduğunu ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar Çığlık Değil Kahkaha Atacak!

SONRAKİ HABER

Bursa’da hava kirli ama önlem yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...