05 Mart 2015 17:43

Hangi Gençliğin Adayı!

Mesela memlekette ihracatın büyüdüğünü anlatan Ali Ekşi bir de büyümeyi Boydak işçilerine ve OSB işçisine sorsun bakalım ne cevap alacak. Neyse işçilerimizin ‘ağzı biraz bozuk’tur, Ali Ekşi’nin bu soruyla yanaşmasını tavsiye etmiyoruz

Paylaş

Erhan KAYA
Kayseri

Seçimler yaklaşırken aday adayları basında ve sosyal medyada kendini göstermeye başladı. Elbette bu adaylar belli sıfatlarla kendini tanıtıyor. En revaçta olan sıfatlardan bir tanesi ‘genç’ olmak. Bu genç adaylardan biri de Kayseri’den AKP milletvekili aday adayı olan Ali Ekşi. Ali Ekşi seçim kapsamında Akbülten dergisine bazı açıklamalarda bulunmuş. Kendisinin genç oluşunu ön plana koyup gençliğin adayı olduğunu iddia eden Ekşi’nin hayatına kısaca bakacak olursak; Eskişehir Bağları, Gazi Osman Mahallesi, Argıncık gibi mahallelerde yaşayan gençlerin hayatıyla hiçbir ilgisi olmadığını görürüz. Bu durumda sorulacak soru şu: Ekşi hangi sınıfın gençliğini temsil ediyor?

‘ZENGİN ÇOCUĞU’ ALİ EKŞİ!

Kabaca ifade edecek olursak ‘zengin çocuğu’ Ali Ekşi, yoksul mahallesinin Ahmet’ine, Volkan’ına, Ayşe’sine ne diyerek oy isteyecek. Mesela açıkça, “Bizim zenginliğimiz sizin yoksulluğunuzdan geliyor” diyebilecek midir? Zenginlik demişken, Kayserili genç iş adamı Ali Ekşi memlekette yaşanan gelişmeleri hangi cepheden ele aldığını hemen fark ettiriyor. Kayseri’nin ihracat hedefinin 10 milyar dolar olduğunu belirtiyor övüne övüne. Az çok aklı başında herkes, “Kayseri OSB’de işçiler yoğun sömürü koşullarında, işçi cinayetlerinin arasında, açlık sınırının altında, asgari ücrete çalışıyor. Yahu patronların büyümesini hedef haline getiren bir adaya işçiler neden oy versin?” sorusunu soracaktır.

İHRACATI BOYDAK İŞÇİSİNE SOR!

Son yıllarda büyük gelişme kaydeden Boydak Holding’e bağlı Boytaş işçilerinin iş bırakma eyleminde; patronların büyümesinin yanında işçilerin aynı büyümeden pay alamadığı, aksine yaşam şartlarının daha çok zorlaştığı ve buna tepki gösterdiklerini gördük. Mesela memlekette ihracatın büyüdüğünü anlatan Ali Ekşi bir de büyümeyi Boydak işçilerine ve OSB işçisine sorsun bakalım ne cevap alacak. Neyse işçilerimizin ‘ağzı biraz bozuk’tur, Ali Ekşi’nin bu soruyla yanaşmasını tavsiye etmiyoruz.
Ağzımızı bozmadan biz soralım:
- 10 milyar dolar ihracat hedefinde bulunuyorsunuz ama bu büyümeden işçilerin kazancı ne olacak?
- Hayat şartlarını zorlaştıran yoğun çalışma koşullarından kurtulabilecek mi işçiler?
- Kazanan işçiler mi olacak yoksa yine sadece patronlar büyüyüp işçiler zor şartlarda yaşamaya devam mı edecek

‘DİNDAR VE KİNDAR’ ALİ EKŞİ!

Gelelim memlekete kuş bakışı bakan Ali Ekşi’nin diğer önerilerine! Ali Ekşi “Kur’an dersleri 6 saate çıkacak” gibi tutarsız bir vaatde bulunuyor. Her kabine değişikliğiyle birlikte değişen ve son derece gerici, bilimden ve laiklikten uzak bir tutumla eğitim sistemini çökerten AKP Hükümeti, yine bilimsel olmayan gerici bir eğitim sistemi ile dindar ve kindar bir nesil yetiştirme hedefinde. Ekşi de vaatlerini buna göre sıralıyor. Sanırım Ekşi bu vaadiyle Aleviler gibi farklı inanca sahip olan halktan oy istemiyor. Ya da hedefinde ‘herkes tek mezhepte toplansın’ anlayışı yatıyor. Alevi dernekleri öncülüğünde gerçekleşen laik eğitim isteğine karşı Ali Ekşi’nin bu vaadi tamamen kutuplaştırıcı, ötekileştirici bir vaat değildir de nedir!

KADIN KELİMESİ AĞZINA HİÇ YAKIŞMIYOR!

Akbülten’de Özgecan cinayetine de yer veren Ali Ekşi, kadın cinayetlerinin AKP Hükümeti ile son bulduğunu söyleyip bu dönemde kadına yönelik şiddet oranının %1400 arttığından ve her gün 5 kadın cinayetinin yaşandığından haberdar olmadığını göstermiş, kadınların yaşadığı sorunları laf ilizyonuyla çözmeye kalkmıştır. Ancak gerçeklik, ilizyonu parçalar. Hangi gerçeklik? Mesela AKP döneminde kadına yönelik olumlu politikalar olduğunu söyleyen Ekşi’ye soruyoruz: Kadınların hamileyken sokakta gezemeyeceğini, kahkaha atmasının haram olduğunu söyleyen, mini etek ve dekolte giyenleri açıktan hedef gösteren AKP Hükümeti değil mi? Bu politika sonucu yakılarak, kesilerek ve daha birçok canice yöntemle tecavüze uğrayan kadınların gerçekliği Ekşi’nin karşısına dikilmez mi? Elbet dikilecektir.


KADİR ABİ SÖYLEMİŞTİ!

Geçen seçimlerde Kadir İnanır’ın, “İşçiye, ‘neden kendi partine oy vermiyorsun’ diye soruyorum o da, ‘benim partim hangisi abi’ diye soruyor. Adı üzerinde Emek Partisi’ diyorum. İşçiler kendi partisine oy vermeli.” sözleri kulaklarımızda! Seçimlerde kim ne yapmalı sorusuna kabaca da olsa, ‘Hangi sınıfta yer alıyorsan o sınıfın yararına çalışana oy ver.’ demek düşer bize. Kadir abinin sözlerini güncelleyelim: İşçi sınıfının partisi seni HDP’ye oy vermeye çağırıyor. Kendi sınıfının partisinin söylediğine kulak ver!

ÖNCEKİ HABER

Manifesto Hala Güncel

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa