05 Mart 2015 17:33

Tartışmalı geminin sökümüne başlandı

Yaşam savunucularının radyoaktif madde taşıdığını söyleyip ülkeye sokulmasının engellenmesini istediği “Fpso Kuito” isimli geminin sökümüne başlandı. Gemi tamamen sökülünceye kadar belirli aralıklarla zorunlu denetimlere tabii kalacak.

Paylaş

Yaşam savunucularının radyoaktif madde taşıdığını söyleyip ülkeye sokulmasının engellenmesini istediği  “Fpso Kuito” isimli geminin sökümüne başlandı. Gemi tamamen sökülünceye kadar belirli aralıklarla zorunlu denetimlere tabii kalacak.

Angola açıklarında uzun yıllar ham petrol işleyen ve ekonomik ömrünü tamamlamasının ardından geri dönüşüme kazandırılmak için İzmir’in Aliağa ilçesine getirilen ancak radyoaktif madde taşıdığı iddiaları üzerine denetimlere tabii tutulan yüzer petrol ürünü depolama gemisinin temiz olduğu tescillenince söküm işlemlerine başlandı.

Aliağa gemi geri dönüşüm tesislerinde söküm işlemlerine başlanan, 350 metre boyunda ve 53 metre genişliğindeki Fpso Kuito, 150 personelle yaklaşık bir yıl sürecek söküm sırasında düzenli olarak denetlenecek. Her aşaması gözlem altında olacak geminin sökümüne başlandığı andan itibaren periyodik bir şekilde devam eden denetimlerinde yapılan ölçümler, günlük rapor haline getirilecek ve ilgili kurumlara iletilecek. Söken firma, 36 yaşındaki dev gemiden 46 bin ton hurda çelik elde etmeyi hedefliyor. (İZMİR)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ama Hocam!

SONRAKİ HABER

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa