05 Mart 2015 16:46

Erkek şiddetine karşı yasta değil, isyandayız

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, erkek şiddetine ve savaşa karşı düzenleyecekleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitinginin programını açıkladı.

Paylaş

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, erkek şiddetine ve savaşa karşı düzenleyecekleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitinginin programını açıkladı.   

Emeğin yok sayılmasına, sömürülmeye, yoksullaştırılmaya, cinsel, fiziksel, duygusal, psikolojik, ekonomik her türlü erkek egemen şiddetine, savaşa, ırkçılığa ve ayrımcılığa “Hayır” demek için bir araya gelen İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, tüm kadınları 8 Mart pazar günü saat 12.00’de Kadıköy’de buluşmaya çağırdı. 

Kadın örgütleri, siyasi partiler, emek ve meslek örgütlerinden oluşan Platformun Taksim TMMOB Makina Mühendisleri Odasında gerçekleştirdiği basın toplantısında, bu yılki mitingin ana teması “Erkek şiddetine karşı direniş” olarak açıklandı. 

BU YILKİ 8 MART ÖZGECAN’A ADANDI 

İstanbul Kadın Platformu adına konuşan Leyla Kaya, “Özgecan’ı katleden zihniyete, kadın katillerine, tecavüzcülere iyi hal ve tahrik indirimi uygulanmalarına, eğitimde kız çocuklarını hedef alan muhafazakarlaşmaya karşı bu yıl isyanımızın sesi olacak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, Özgecan’a ve evde, sokakta, savaşta erkek-devlet şiddetiyle kaybettiğimiz binlerce kadına adıyoruz” dedi.

KADINLAR KADIKÖY’DE BULUŞUYOR  

Kadınlar, 8 Mart Pazar günü saat 12.00’de Kadıköy Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanarak, Kadıköy rıhtıma yürüyecek ve burada miting gerçekleştirecek.

KADINLARIN 8 MART TALEPLERİ

* 8 Mart ücretli tatil ilan edilsin

* Acilen “Kadın Bakanlığı” kurulsun

* Erkek şiddetini araştırmak için kurulan komisyon daimi hale getirilsin ve kadın örgütlerinin izlemesine açık olarak çalışsın

* Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayeti davalarında, erkeklere uygulanan tahrik ve iyi hal indirimi kaldırılsın 

* 10 bini aşkın nüfuslu yerleşim birimlerinde en az bir kadın sığınağı, 50 bin’i aşkın nüfuslu yerleşim birimlerinde en az bir kadın danışma merkezi, Her 20 bin kadın için bir tecavüz kriz merkezi açılsın

* Boşanan kadınlara ev, maaş ve can güvenliği sağlansın

* Güvencesiz, esnek ve kayıt dışı çalışmaya son verilsin

* Hasta, yaşlı, engelli bakımı devlet tarafından karşılansın

* Nitelikli ve ücretsiz kreşler açılsın, her kadının ulaşabileceği şekilde yaygınlaştırılsın

* Eşit, parasız, bilimsel, ana dilde ve laik eğitim hakkımız tanınsın

* Gerçek bir barışın sağlanması için çözüm zemini genişletilsin ve müzakere aşamasına bir an önce geçilsin

* Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa, nefret cinayetlerine uğrayan LGBTİ’lere yasal ve toplumsal güvence sağlansın, nefret yasası LGBTİ bireyleri kapsayacak şekilde yeniden düzenlensin

* 2 milyona yaklaşan kadın göçmen ve mültecilerin, sığınmacıların yaşam koşulları iyileştirilsin, sağlık, barınma, yemek ve çalışma koşulları acilen sağlansın.

 

 

 

(İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargılanan avukatlardan mahkemede peruklu gönderme

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa