27 Temmuz 2011 11:51

1 Menü: 7.45 Lira!

Yok, bu fotoğraf gelecek distopyasının anlatıldığı bir bilim kurgu filminden alınmadı. Şimdiki zamanda, Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi`nde çekildi. Fotoğraftaki kişi, üzerindeki iki LCD ekran ile bütün AVM`yi bir aşağı bir yukarı gezen canlı reklam panosu olarak çalışan genç bir erkek. Aynı işi yapan bir de kadın var, o da k

1 Menü: 7.45 Lira!

Paylaş
Yaşar Adanalı

Bedenini para karşılığı bir reklam panosu olarak satmak zorunda kalan bu arkadaşın, üzerinde taşıdığı elektronik cihazlardan dolayı aşırı dozda radyasyona maruz kalıyor olması çok büyük bir olasılık. Her gün saatlerce yapılan bu işin sonu hızlıca kansere yol açar mı acaba? Gerekli bilgilendirmenin yapılmış ve sağlık önlemlerinin alınmış olduğunu umalım. Saatler sonra, gün sonunda aynı kişiyi bir kere daha uzaktan gördüğümde yorgunluğu ve sıkıntısı bedeninden okunabiliyordu.

AVM`ler işte böyle yerler, daha fazla tüketim için her yolun mübah olabildiği, yaşam merkezi olma iddialarının altında yatan yaşamın yaşanabilirliğinin kalıplarının insanlığın bedenine fazlasıyla dar geldiği, emeğin sonuna kadar sömürüldüğü, ama kapitalizmin alabildiğine renkli ve ışıklı adacıkları. Bu adacıklar, otoyollar ve özel otolar ile bir taraftan kapısında güvenlik görevlilerinin olduğu yüksek duvarlı sitelere, göğe yükselen rezidanslara, diğer taraftan, gene aynı otoyollar ama bu sefer belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile TOKI`nin sıra sıra bloklarına bağlanıyor. Hem de kentlerdeki nadir yeşilliklerin ve boş alanların, eski mahallelerin, gecekonduların, semt pazarlarının, esnafın, anacaddelerin, kent merkezlerinin, kamuya ait sahil şeridinin üzerinde ve onları paramparça ederek yükselerek. 2011 Türkiye Kentleşme Vizyonumuzun en nadide parçalarını oluşturuyorlar. (Mutlu Kent)

KAYNAK: http://mutlukent.wordpress.com/2011/07/27/1-menu-7-45/

ÖNCEKİ HABER

'KCK davası'nda düzmece ifade itirafı

SONRAKİ HABER

Ne olacak bu Brexit’in hali?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa