05 Mart 2015 16:35

Kışanak: Şiddet gören kadınlar haykırın, çığlığınızı duymaya hazırız

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinlerinde şiddet gören kadınlara çağrı yaparak, 'Buradan bütün kadınlara sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Lütfen sizin üzerinizde baskı kurmak isteyen, sizi köleleştirmek isteyen, size şiddet uygulayan, sizi ölümle tehdit eden her kim olursa olsun itiraz edin, haykırın, çığlığınızı biz duymaya hazırız, yalnız değilsiniz' dedi.

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyelerinde çalışan kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın yanı sıra, merkez ilçe ve ilçe kadın belediye başkanları ile kadınlar katıldı.

Kadınlar, belediye binası yanında bulunan 2002 yılında Mardin'de ailesi tarafından töre gereği taşlanarak öldürülen Şemse Allak'ın adının verildiği parka geçti. Etkinliğin düzenlendiği parkın önemini katılımcılara anlatan Kışanak, Şemse Allak Parkı'nın kadın cinayetlerine dur demek için, kadını ölümle değil yaşamla buluşturmak için açılan bir park olduğunu söyledi. Kışanak, şöyle devam etti:

"Buradan bütün kadınlara sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Lütfen sizin üzerinizde baskı kurmak isteyen, sizi köleleştirmek isteyen, size şiddet uygulayan, sizi ölümle tehdit eden her kim olursa olsun itiraz edin, haykırın çığlığınızı biz duymaya hazırız, yalnız değilsiniz. Kadına yönelik şiddeti önlemenin birinci basamağı burasıdır. Bizler tüm kadınlar kadın olmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bize dayatılan ikinci sınıf olma muamelesini reddediyor, karşı çıkıyoruz. Biz kadınlar özgür ve eşit bireyler olarak toplumsal yaşamın içerisinde hayatın her alanında var olma mücadelesini bugüne kadar verdik. Bundan sonra da daha güçlü bir mücadelenin çabası ve gayreti içerisinde olacağız. Ve kadın dayanışmasını güçlendireceğiz. Kadın örgütlenmesini güçlendireceğiz. Hiçbir kadın kendini yalnız ve çaresiz hissetmeyecek. Bizim başka bir görevimiz daha var. En asli en temel görevimiz kadına yönelik şiddeti durdurmaktır. Kadını yaşamın her alanında eşit imkanlara kavuşturmaktadır. Arkadaşlarımızın bu iddiayla bir araya gelmesi ve bir meclis kararı almasını kutluyorum. Biz kadınlar ancak birlik olursak, örgütlenirsek, kadın bilincini yükseltirsek kadın arkadaşlarımıza bir birey, insan olarak ve kadın olarak yaşama karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş olabiliriz."

Kışanak, kadına yönelik her türlü şiddeti reddederek, kadınların yaşamlarına son vermeye cüret eden katilleri lanetlediklerini belirterek, "Biz bize ulaşan hiçbir kadının bu cinayetlere, yaşamını yitirmesine neden olan bu katliamcı zihniyete pes etmeyeceğimizi buradan ilan ediyorum. Sizin sesinizi duymaya hazır kadın örgütlerimiz var. Kadın meclisi ve yerel yönetimler var yalnız ve çaresiz değilsiniz. Hep beraber bu katil sürüsünü durdurabiliriz. Bu canavarlaşmış, öldürmeye, yok etmeye odaklanmış erkek egemenci zihniyeti yok ederek ortadan kaldırabiliriz. Buna gücümüz var" dedi.

Kadınlar daha sonra parkta toplanarak davul zurna eşliğinde halaylar çekti. (Diyarbakır/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim’de eğitim emekçileri baskıları protesto etti

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa