05 Mart 2015 12:47

Adliye önünde Esra Yakar'ın özgürlüğü talep edildi

Kobanê'de sağlık hizmeti verdiği için tutuklanan Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Esra Yakar, bugün hakkında açılan dava kapsamında hakim karşısına çıkacak. Sabah görülmesi beklenirken, öğleden sonraya ertelenen dava duruşması öncesi DTK Özgür Genç Sağlıkçılar Meclisi tarafından Yakar'a destek verilerek, serbest bırakılması istendi.

Paylaş

Kobanê direnişi sırasında kentteki sivilleri ve YPG/YPJ'lileri tedavi etmek için gönüllü olarak Kobanê'ye gittiği gerekçesiyle tutuklanan Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Esra Yakar, hakkında açılan dava kapsamında bugün hakim karşısına çıkacak.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşması için Yakar, tutuklu bulunduğu Ankara-Sincan Kapalı Cezaevi'nden Diyarbakır'a getirildi.

Sabah saatlerinde görülmesi beklenen duruşma, Yakar'ın sağlık kontrolünden geçilmek üzere önce hastaneye götürülmesi üzerine mahkeme heyetinin kararı ile öğleden sonraya ertelendi. 

Yakar'a destek vermek üzere adliyeye gelen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Özgür Genç Sağlıkçılar Meclisi üyeleri ise, adliyeye önünde destek açıklamasında bulundu. SES, İHD ve TTB gibi kurum ve dernek temsilcilerinin de katıldığı açıklamada, üzerinde Yakar'ın bir fotoğrafı bulunan "Esra Yakar'a özgürlük" yazılı pankart açıldı ve sık sık "Bijî berxwedana Kobane" ve "Diren Esra, Dicle seninle" sloganları atıldı.

Gurup adına açıklama yapan okul arkadaşı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Elif Turan, Türkiye'de DAİŞ çetelerine karşı her türlü mücadelenin suç olarak nitelendirildiğini belirterek, Kobane'de gönüllü sağlık hizmeti verdiği sırada yaralanması sonrası geldiği Türkiye'de tutuklanan arkadaşları Esra Yakar'ın tutuklanmasının bunun bir yansıması olduğunu söyledi. 

Yakar'ın hasta tutsak statüsünde olduğunu belirten Turan, Özgür Genç Sağlıkçılar olarak hasta tutsaklara karşı uygulanan insanlık dışı tutumu kınadıklarını söyledi. Turan, "AKP hükümeti, uluslararası hiçbir yasal düzenleme ve barış süreçlerinde olmayan tutum ve politikalar yürüterek hasta tutsakları pazarlık konusu etmektedir. Biz sağlıkçılar olarak Esra Yakar arkadaşımız şahsında tüm hasta tutsaklara karşı bu insanlık dışı uygulamayı kınıyor ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Didim'de yıkım sırasında göçük: 1 işçi öldü, 5 işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Erdoğan Avrupa’dan Libya desteğini göç tehdidiyle istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...