05 Mart 2015 12:42

Silah doğrultan polisler hakkında suç duyurusu

Taziyeden dönerken Botaş Polis Karakolu önünde durdurularak, araçları ve kendilerinin arama izni gösterilmeden aranmak istenmesine karşı çıktıkları için polislerce silah doğrultulan HDP ve DBP Silopi ilçe yöneticileri, polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Paylaş

Şırnak Silopi'de, dün katıldıkları PKK'li Nimet Erkan'ın taziye ziyareti dönüşünde Botaş Polis Karakolu'nda içinde bulundukları araçları durdurulan HDP Silopi İlçe eş başkanları Ali Balın ve Aycan Azma ile parti yöneticisi Abdullah Anlar ve DBP İlçe Eş Başkanı Yunus Tuncay, arama izni göstermeden araçlarını ve kendilerini aramak isteyen polislere karşı çıkınca kendilerine silah doğrultulmuştu. Partililer, kısa süreli gerginliğe yol açan karşılaştıkları bu durum sonrası bugün Silopi Cumhuriyet Savcılığı'na giderek ilgili polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusu öncesi Adliye binası önünde açıklama yapan HDP İlçe Eş Başkanı Ali Balın, olayı anlatarak, daha önce de böylesi uygulamalara maruz kaldıklarını dile getirdi.

Polislerin kendilerini tanımalarına rağmen alaylı bir şekilde kimlik ve araç kontrolü yaptıklarını belirten Balın, "Daha önce de biz yaralanan bir yurttaşı hastanede ziyaret ederken, bu polislerden biri diğer bir arkadaşına 'namluya mermiyi sür ve konuşana sık' diyerek provokasyon yaratmaya çalışmıştı. 

Bu polis ekibinin, Botan bölgesinde provokasyon yaratma peşinde olduğunu halkımız bilsin. Bunu da bizim şahsımızda yapmak istiyorlar" dedi. 

Balın'dan sonra DBP İlçe Eş Başkanı Yunus Tuncay ve Silopi Belediye Eş Başkanı Seyfettin Aydemir de polislerin bu uygulamaları kabul edilemez olduğunu belirtti. 

Yapılan açıklamanın ardından HDP ve DBP'liler, avukatları ile birlikte adliyeye geçerek savcılığa suç duyurusu dilekçelerini teslim etti. (Şırnak/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Önder Aytaç hakkında yakalama kararı çıkarıldı

SONRAKİ HABER

Milletvekilleri Sertel ve Çakırözer: Basın kartlarını basın meslek örgütleri vermeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...