05 Mart 2015 10:22

Konya'da eğitim uçağı düştü: 2 pilot hayatını kaybetti

Paylaş

Türk Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin 'Turaz Şahini 2015' tatbikatının devam ederken, bir eğitim uçağı düştü
Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üssü'ndeki tatbikat bu sabah başladı. Saat 09.50 sıralarında Konya- Aksaray karayolunun 22'nci kilometresinde Ortakonak Mevkii'nde bir eğitim uçağının düştüğü ihbarı yapıldı. Bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

2 PİLOT HAYATINI KAYBETTİ
Genelkurmay’dan kazaya dair yapılan açıklama şöyle: “1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı / Eskişehir'den, 05 Mart 2015 günü saat 08.58'de, planlı eğitim uçuşu için kalkış yapan 112'nci Filoya ait bir adet F-4E 2020 uçağı saat 09.50'de Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Maalesef iki genç kahraman pilotumuz şehit olmuştur. Kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine baş sağlığı ve sabırlar dileriz. Konu ile ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır.”

VALİ: DÜŞEN UÇAĞIN TATBİKATLA BAĞLANTISI YOK
Konya Valisi Muammer Erol, düşen F-4 uçağının 2 Mart'ta başlayıp 2 Nisan'a kadar devam edecek olan Azerbaycan ile yapılan tatbikatla bağlantısı olmadığını belirtti. Erol, "Düşen uçağın, normal eğitim amaclı uçuş yaptığı sırada düştüğü biliyoruz. Bize verilen bilgi bu. Takbikatla hiç bir bağlantısı yok. Şehit pilotlarımızdan birisinin ise olayı gören sivil vatandaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre pilot atlamış. Diğer pilotun cesedin bulunması için de enkaz alanında çalışmalar sürüyor. Pilotlarımızın kimlik bilgilerini de askeri yetkililer resmi olarak açıklayacak." dedi.

ORGENERAL ÖZEL'DEN BAŞSAĞLIĞI
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, ikisi de 'Kurmay Yüzbaşı' rütbesinde olduğunu belirttiği Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Tanış ile Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Delikanlı ilgili başsağlığı mesajı yayımladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sayfasında yer alan Orgeneral Özel'in mesajı şöyle: "Başımız sağolsun. Allah rahmet eylesin. Nur içinde yatsın. Silah arkadaşımız 05 Mart 2015 tarihinde şehit olmuştur. Kahraman personelimize şahsım ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları adına Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dilerim." 

UÇAKLAR NEDEN DÜŞÜYOR?
9 gün içinde 3 uçağın düşmesi ve 6 pilotun hayatını kaybetmesi, dikkatleri çekti. Mecburi hizmetin 15 yıldan 10 yıla düşürülmesi ile son 4 yılda Hava Kuvvetleri'nden çok sayıda pilot ayrılmış ve özel sektöre geçmişti. Daha sonra mecburi hizmet yapılan değişiklik ile 14 yıla çıkartıldı. Son yıllarda Hava Kuvvetleri'nde görülen kazaların önemli bölümünde pilotaj hatalarının çıkması ise tecrübeli pilotların azalmasına bağlanıyor.

Hava Harp Okulu'nu bitirip teğmen rütbesi alan subay iki yıl pilotaj eğitimi alıyor. Temel pilotaj eğitiminin ardından görev yapacağı uçak tipinde eğitim gören teğmenler, arkasından filolara atanıyor. 'Tecrübeli' veya 'öğretmen pilot' kategorisine ulaşabilmek için bir pilotun en az 7-8 yıl uçması gerekiyor. (DHA)

25 Şubat'ta da 2 uçak düşmüş, 4 pilot hayatını kaybetmişti

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İç Güvenik Paketi'nin ikinci bölümü kabul edildi

SONRAKİ HABER

Erdoğan'ın eski danışmanı Kemal Öztürk: Manşet gönderip 'Uygun mu' diye sorarlardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa