04 Mart 2015 19:24

Katar'dan Kaide'siz Nusra projesi

El Kaide’nin Suriye kolu el Nusra Cephesi’nin, el Kaide’yle bağlarını keserek Körfez ülkelerinin desteğiyle yeni bir örgütlenmeye gideceği konuşuluyor.

Paylaş

El Kaide’nin Suriye kolu el Nusra Cephesi’nin, el Kaide’yle bağlarını keserek Körfez ülkelerinin desteğiyle yeni bir örgütlenmeye gideceği konuşuluyor.

Reuters’in haberine göre Nusra’nın yeni yapılanma hedefinin arkasında örgütün baş destekçilerinden Katar yer alıyor. Nusra’nın bu yolla hem daha fazla mihraktan açık destek alarak mali açıdan rahatlayacağı hem de Koalisyon uçaklarının saldırılarından korunmayı hedeflediği bildiriliyor.

Aralarında Katar’ın da bulunduğu Körfez ülkelerinden istihbarat yetkililerinin Nusra lideri Ebu Muhammed Culani ile geçtiğimiz aylarda birkaç kez bir araya gelerek bu konu üzerine konuştuğu belirtiliyor.

Reuters’a konuşan, Suriye’de Nusra ve diğer İslamcı gruplara yakın Muzamcer el Şam, “yeni yapılanmanın Nusra, Muhacirin vel Ansar ve birkaç küçük tugayı daha içereceğini” söylüyor. Şam’a göre Nusra ismi terk edilecek ve Kaide’yle bağlar koparılacak. Ancak Nusra emirlerinden bazılarının buna karşı çıktığı ve açıklamanın da bu yüzden ertelendiği belirtiliyor.

IŞİD’le mücadele için Suriyeli militanları eğiten ABD ve Türkiye’nin de bu yeni Nusra’ya daha açıktan destek verebileceği belirtiliyor.
Nusra’nın bu yeni planda Suriye’nin kuzeyinde güçlü olduğu yerleri yani Türkiye ile sınır oluşturan İdlip bölgesini ana üs olarak kullanacağı vurgulanıyor. Nusra son dönemde bu bölgede Hazım Hareketi ve Suriye Devrimciler Cephesi adlı Batı destekli örgütlere ağır darbe vurmuştu.

Nusra’nın Kaide’den ayrılsa da Selefi-Cihatçı ideolojisinde değişiklik olması beklenmiyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Show TV genel yayın yönetmeni istifa etti

SONRAKİ HABER

Donald Trump'tan Türkiye ve F-35 açıklaması: Satmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa