04 Mart 2015 18:47

IŞİD Tikrit’te kuşatıldı

Irak’ta Selahaddin vilayetinin idari başkenti olan Tikrit’te IŞİD’e karşı operasyon üçüncü gününü geride bıraktı.

Paylaş

Irak’ta Selahaddin vilayetinin idari başkenti olan Tikrit’te IŞİD’e karşı operasyon üçüncü gününü geride bıraktı. İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin yönettiği operasyonla ilgili bilgi veren Selahaddin Valisi Raid Ciburi, Irak Ordusu ile milislerin, IŞİD’in elindeki Tikrit kentini üç taraftan kuşatma altına aldığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Vali Ciburi, güvenlik güçleri ve El-Haşdu’ş-Şabi (Halk Topluluğu) milislerinin doğuya doğru 200 kilometre ilerlediğini ve bazı kasabalar ile köyleri kontrol ettiğini aktardı. Vali, “Tikrit’teki IŞİD mensupları üç taraftan kuşatılmış durumda” dedi. Selahaddin Güvenlik Konseyi Başkanı Casım Cibara da, Mıibdiye köyü ile Tikrit’in 15 kilometre güneyindeki el Elem nahiyesinin kontrol edildiğini kaydetti. Cibara, nahiyede şiddetli çatışmalar meydana geldiğini ve IŞİD’in ciddi oranda kayıp verdiğini söyledi. El-Haşdu’ş-Şabi (Halk Topluluğu) Milisleri Sözcüsü Kerim Nuri, önceki gün Dor ve Hemrin nahiyelerini kontrol ettiklerini söylemişti. Irak’taki haber ajansları da Irak Ordusu’na ait savaş uçaklarının önceki gece yaptığı bombardımanda 20 IŞİD militanının öldürüldüğünü duyurdu.

Irak’ın Devrik Lideri Saddam Hüseyin’in memleketi olan Tikrit 11 Haziran’da IŞİD kontrolüne girmişti. Kent, Bağdat’a 130 kilometre mesafede bulunuyor. 
Nisan ya da mayısta yapılacağı tahmin edilen Musul operasyonu öncesi, Bağdat ile Musul arasında yer alan Tikrit’in kurtarılması stratejik önem taşıyor.

‘97 KASABA VE İLÇE ALINDI’

Irak İçişleri Bakanlığı da operasyonla ile yaptığı açıklamada ilçe ve kasabaların da olduğu 97 yerleşim biriminin tekrar kontrol atına aldıklarını duyurdu. ANF’nin haberine göre Bakanlık, Tikrit’in önemli bir bölümünün denetimini ele geçirdiklerini açıkladı. Tikrit kentinde IŞİD varlığının halen devam ettiğini vurgulayan bakanlık, hava operasyonları ile çetelerin önemli kayıplar verdiğini kaydetti.

SÜLEYMANİ KİMDİR?

Birkaç yıl önce fotoğrafını bulmanın bile imkansız olduğu Kasım Süleymani, on yıllar boyunca İran Devrim Muhafızları ordusuna bağlı, el Kudüs ordusunun komutanlığını yaptı. Aylardır Irak’ta IŞİD durdurmak için strateji oluşturduğu söylenen Süleymani, daha önce Suriye sınırında da cihatçı militanlarla karşı karşıya gelmişti. Süleymani’nin sağladığı strateji sayesinde Suriye’deki iç savaş Esad lehine döndüğü ileri sürülüyor. Süleymani’nin daha sonra Kudüs ordusunun diğer bazı mensuplarıyla birlikte Irak’a geçti. Süleymani’nin geçtiğimiz cumartesi Tikrit’e geldiği belirtiliyor ve Süleymani bugün açıkça IŞİD’e karşı operasyonun komutanlığını yapıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Yılmaz: Irak hükümetini ve programını destekliyoruz

SONRAKİ HABER

TGS: Hürriyet’te yetki aldığımız halde belge verilmedi, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa