04 Mart 2015 18:18

Türkiye Musul operasyonuna katılacak mı?

Irak Ordusu ve Peşmerge Güçleri, 10 Haziran 2014’ten bu yana örgütün elinde olan Musul’u kurtarmaya hazırlanıyor. Bahar aylarında bir hava operasyonu kışın da kara harekatı yapılması bekleniyor Türkiye’nin bu operasyona katılıp katılmayacağı ise henüz net değil ancak Irak ordusuna askeri yardım söz konusu.

Paylaş

Irak Ordusu ve Peşmerge Güçleri, 10 Haziran 2014’ten bu yana örgütün elinde olan Musul’u kurtarmaya hazırlanıyor. Bahar aylarında bir hava  operasyonu kışın da kara harekatı yapılması bekleniyor Türkiye’nin bu operasyona katılıp katılmayacağı ise henüz net değil ancak Irak ordusuna askeri yardım söz konusu.

Bağdat’a silah ile cephane taşıyan iki kargo uçağı önceki gün Türkiye’den gönderildi. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı yardımları Irak Savunma Bakanlığı yetkililerine teslim etti. Dün ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Bağdat’a ziyarette bulundu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu Musul’a operasyonda Türkiye’nin katılıp katılmayacağı konusunda önceki gün ‘Şu ana kadar yapılanlar dışında bir çalışma durumunun söz konusu olmadığını’ söylemişti. Irak’ın Musul Valisi Etil el Nuceyfi de katıldığı bir televizyon kanalında Türkiye’nin Musul’u kurtarmak için kurulan güçlere teçhizat, eğitim ve silah desteğinde bulunacağını açıkladı. Nuceyfi, Türkiye’nin operasyona katılacağı yönünde de bir açıklamada bulunmadığını belirterek, Türkiye’nin destek vereceğini söyledi. El Nuceyfi konuşmasında Türkiye’nin Irak’a yönelik insani yardımlarından da söz etti. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Irak’ın Musul Valisi Etil el Nuceyfi bir operasyondan ziyade Türkiye’den askeri destek  açıklaması yaparken Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz operasyon sinyali verdi. İsmet Yılmaz’ın Bağdat ziyareti öncesi yaptığı “Türkiye Uluslararası koalisyonun bir üyesidir. Bu koalisyonun üyesi olmakla somut katkı vermeye başlamıştır. Ulusal çıkarlar göz önüne alınarak, zamanı geldiğinde bir değerlendirme yapılır ve koalisyona üye olmanın gereği yerine getirilir” açıklaması yaptı.  Musul’a askeri operasyonun Etil Nuceyfi’nin kardeşi olan Irak’ın Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi’nin 25 Şubat’ta Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyarette konuşulduğu tahmin ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erzurum'da kar ve tipi

SONRAKİ HABER

Ahmet Davutoğlu kimdir? Ahmet Davutoğlu’nun siyasi hayatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa