04 Mart 2015 15:23

YPG'li Bayar son yolculuğuna uğurlandı

Rojava'nın Til Hemîs kasabasında yaşamını yitiren YPG'li Sami Bayar Van'da binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Paylaş

YPG/YPJ güçlerinin Cizirê kantonu kasabası olan Til Hemîs'i IŞİD'den temizleme operasyonu sırasında üç arkadaşıyla beraber yaşamını yitiren YPG'li Sami Bayar (Nûman Siyabent Feraşin) Van'da binlerce kişinin katılımı ile son yolculuğuna uğurlandı.

Van MEYA-DER Şube yöneticileri ve ailesi tarafından Habur sınır kapısından alınan YPG'li Bayar'ın cenazesi Gevaş - Gürpınar yol çatıda, aralarında Van HDP milletvekili Özdal Üçer, Nazmi Gür, DBP ve HDP Van il eş başkanlarının bulunduğu yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Burada karşılanan YPG'li Bayar'ın cenazesi yüzlerce araçlık konvoyla İpekyolu ilçesi Yeni Mahalle Mezarlığı'na doğru yola çıktı. Binlerce kişi tarafından yapılan yürüyüş ile omuzlara alınan YPG'li Bayar'ın tabutu, mezarlığa kadar taşındı. Dini vecibeleri yerine getirildikten sonra binlerce kişi YPG'li Bayar toprağa verdi. Okunan marşlar ve çekilen zılgıtlarla toprağa verilen YPG'li Bayar'ın ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. 

'BENİM OĞLUM ONURLU BİR YOLUN ŞEHİDİDİR' 

Bir konuşma yapan HDP Van Milletvekili Nazmi Gür Kürt özgürlük mücadelesinin büyük bedeller ödeyerek yarattığı değerlere, Kürt halkının her zaman bağlılığını sürdüreceğini belirtti.

Gür'ün ardından konuşan YPG'li Bayar'ın annesi Kûbar Bayar ise "Benim oğlum onurlu bir yolun, Kürdistan'ın şehididir. Serok Apo ve tüm yoldaşlarının başı sağolsun" dedi. (Van/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Haftanın filmleri

SONRAKİ HABER

Valiliğin eski haline getirildiğini açıkladığı Dipsiz Göl'ü toprakla doldurdular

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa