04 Mart 2015 14:39

Kobanê'de ilk market açıldı

Harabeye dönen Kobanê kent merkezi, temkinli açıklamalara rağmen binlerce yurttaşın dönmesi ile ilk marketine kavuştu. Marketin sahibi Firaz Kasım, taleplerden kaynaklı marketini yeniden açtığını ifade ederken, 'Yurttaşların mağdur kalmaması, yaşamsal ihtiyaçlarının giderilebilmesi için bir insani koridorun açılması gerekir' dedi.

Paylaş

IŞİD saldırıları ile büyük bir yıkımın yaşandığı Kobanê kent merkezine, binlerce insan döndü.

Kentte gözle görülür hareketliliğin yaşanırken, binlerce Kobanêli, yaşanan IŞİD saldırısında az zarar görmüş dükkan ve evlerini temizleyerek ara verdikleri Kobanê'deki yaşamı tekrardan yeşertmeye için çaba gösteriyor.

Halep Yolu üzerinde bulunan marketini yeniden açan Firaz Kasım isimli yurttaş da yurduna dönerek yeniden topraklarında yaşamanın heyecanı içinde. Yurttaşlar, Kasım'ın yeniden açtığı markette temel ihtiyaç malzemelerini bulmaya çalışırken, markette bulunan eşyalar ise 15 Eylül tarihinde başlayan IŞİD saldırısının öncesinde bulunan eşyalardan ibaret.

'MARKETİN ÇALIŞMASI İÇİN İNSANİ KORİDOR ŞART' 

Döndüğü Kobanê'deki marketinde bulunan temizlik ürünlerinden, gıda malzemelerine kadar tüm eşyaları, yıkıntıların arasından çıkararak temizleyen ve yeniden marketinin raflarına yerleştiren Firaz Kasım, satışlara başladı.

Kobanêlilerin isteği üzerine marketi açtığını belirten Kasım, "Geri dönen yurttaşların temel ihtiyaç malzemelerine olan ihtiyaçlarını dile getirmesi üzerine, birazda yurttaşların isteğiyle marketi tekrardan açtım" dedi. 

Markette bulunan tüm eşyaların 15 Eylül'de başlayan IŞİD önceki döneme ait olduğunu belirten Firaz Kasım, "Yurttaşlar, yaşamsal ihtiyaçlarını bulabilmek umuduyla marketin açılmasına seviniyorlar, ancak markette bulunan eşyalar kısıtlı durumda. Kentin üç tarafı DAİŞ tarafından kapatılmış. Yurttaşların mağdur kalmaması, yaşamsal ihtiyaçlarının giderilebilmesi için bir insani koridorun açılması gerekir" şeklinde konuştu. (Kobanê/DİHA) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sendikacı Erdoğan’a hakaret davasından beraat etti

SONRAKİ HABER

Pervin Buldan, HDP'nin 3’üncü Kadın Konferansı'nda konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...