04 Mart 2015 13:07

Hasan Ferit Gedik duruşmasında skandallar zinciri

2013 yılında Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı yürüyüş sırasında Hasan Ferit Gedik’in vurularak öldürülmesine ilişkin açılan davanın 6. duruşmasına anne Nuray Gedik’i tehdit eden sanık ve duruşma sonu yaşanan arbede damgasını vurdu.

Paylaş

Zeki KADIOĞLU
İstanbul

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nda bulunan 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 22'si tutuklu 35 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşmasına, tutuklu sanıkların tamamı ve bazı tutuksuz sanıklar jandarma eşliğinde getirildi. Duruşmaya Gedik'in annesi Nuray, babası İbrahim Gedik, kardeşi Eriş Gedik, Berkin Elvan'ın ailesi ve Ali Ayvalıtaş katıldı. Halk Cephesi üyeleri , "Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür" yazılı pankart açtı. Davayı izlemeye gelenler, Grup Yorum üyelerinin şarkı ve türküleriyle halay çekti.

Duruşma girişinde bir  sanık ile izleyici arasında bakışmadan dolayı gerginlik yaşandı. Gerginlik  yerini kısa süreli arbedeye bıraktı.

SANIĞIN ÜSTÜNDE BIÇAK YAKALANDI

Tutuksuz sanık Uğur Köroğlu  bıçakla yakalanarak,emniyet görevlilerince nöbetçi Cumhuriyet Savcı’sına götürüldü. Bu nedenle duruşma salonunda yer alamadı.

NURAY GEDİK'E TEHDİT

Duruşma sırasında anne Nuray gedik tutuklu sanıklardan Hakan Taşan'ın elini boğazına götürerek  "seni keseceğim" şeklinde uzaktan işaret ettiğini söyledi. Avukat Ebru Timtik tehdide şahit olduğunu, tutanağa geçmesini istediklerini ve  suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Tutuksuz sanıklar ve yakınlarının duruşma salonunun olduğu koridora gelmesiyle davayı izlemeye gelen vatandaşlar arasında yaşanan gerginliğin ardından çıkan olaylarda taraflar birbirlerine koridordaki bankları fırlattı. Çevik kuvvet ekiplerinin biber gazı sıkarak müdahale ettiği olayda, taraflar birbirlerine soda şişeleri de fırlatırken kemerlerle birbirlerine saldırdı. O anlar izleyiciler tarafından cep telefonuyla görüntülerdi. Yaralanan vatandaşların da olduğu olayda sanıklar ve yakınları çay ocaklarına götürüldü.

4 SAATE RAĞMEN İDDİANAME TAMAMAEN OKUNAMADI

311 sayfadan oluşan iddianameyi,TRT’den bir spiker okudu. 4 saat okunmasına rağmen ancak 78 sayfası okunabilen  iddianamenin geri kalan kısmı bir sonraki duruşmaya kaldı.

SANIKLAR 'MAĞDURUZ' DEDİ

Sanıklardan bazıları mağdur olduklarını belirterek tahliye talebinde bulundu. Tutuklu sanık Kinyas  Taşhan  “2 yıldır cezaevindeyim.Bu olaylarla hiçbir alakam yotur. Ben olay sırasında cezaevindeydim.Hiç alakam olmadığı halde suçlanmıyorum.” dedi. Sanık Aytekin Turan yağma suçundan tutuklu olduğunu ve cinayetle bir alakası olmadığını belirtti. Sanık Murat Kesgin  olay yerinde olmadığı halde teşhis edildiğini,tanık beyanıyla cezaevinde olduğunu belirtti.

DURUŞMA SONRASI SALON İÇİNDE ARBEDE

Sanık Zafer Turhan’ın “ne tahliyemi talep ediyorum  ne de başka bir şey.Senelerdir özgürlük arkasına sığınarak Gülsuyu mahallesini batırdılar” sözü üzerine müşteki avukatlar ile sanıklar arasında gerilim o dakika patlak verdi. Mahkeme heyetini tutuklu sanıkların tutukluluk durumlarını görüşmek için özel bölüme gittiğinde Sanıkların kavgaya dahil olmasıyla  jandarma müdahaleye başladı. Müdahale sırasında avukatlardan bazılarının darbedildiği  gözlendi. Avukat Engin Gökoğlu arbede sırasında darp edildiğini iddia ederek sırtını gösterdi.

Mahkeme heyeti tutukluların tutuklululuk hallerinin devamına  ve tahliye talebinin reddine karar verdi.Duruşma sırasında çıkan olaylara ilişkin SEGBİS sistemi kayıtlarının Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına verilmesini isteyen heyet,güvenlik önlemlerinin alınamaması güvenlik önlemlerinin ilgili kurumlarca sağlanamaması dikkate alınarak görüntü,iddianame ve zabıtların yer aldığı dosyayla birlikte gerekli işlemlerin yapılması için HSYK’ya müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme olaylarla ilgili  soruşturma başlatacağını bildirerek duruşmayı 9 Mart 2015 tarihine erteledi.

NAKİL TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Davaya bakan Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi, fiziki koşulların duruşma yapmaya uygun olmadığı ve "kamu güvenliği" gerekçesiyle geçtiğimiz yıl Eylül ayında dosyanın başka bir şehre nakledilmesine ilişkin talepte bulunmuş, talebe dair  mahkemeye 4 ay sonra cevap veren Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, kamu güvenliğinin sağlanması yönünde bir engel olmadığını ve davanın naklini gerektirir sebeplerin olmadığını ifade etmişti. Bakanlık ayrıca, gerekli emniyet tedbirlerinin önceden alınarak üzücü bir olayın meydana gelmemesinin temin edilmesi gerektiğini belirtmişti.

311 SAYFALIK İDDİANAME

311 sayfalık iddianameye sahip davada,olayla ilgili 22’si tutuklu 35 sanık hakkında "Kasten yaralama", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve üye olma", "Nitelikli yağma", "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Nitelikli yağma" gibi 11 ayrı suçtan, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezası istenmişti.Olaya ilişkin iddianamede yer alan tapelerden birinde örgüt yöneticisi Zafer Turan'ın "Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin, polis-molis öldürmeyelim de, polis devletin bir adamı, devrimci öldürsek önemli değil" şeklindeki sözleri de yer almıştı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çelik: Yeni kıdem tazminatında hak kaybı olacak diyen yalan söylüyor

SONRAKİ HABER

12 Baro başkanı çağrısını yineledi: Genel Kuruldan kaçmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa