04 Mart 2015 11:29

Ukrayna'nın doğusunda madende patlama: En az 32 ölü

Ukrayna’nın doğusunda, bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti sınırlarında bir kömür madeninde meydana gelen kazada en az 32 kişi hayatını kaybetti.

Paylaş

Ukrayna’nın doğusunda, bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti sınırlarında bir kömür madeninde meydana gelen kazada en az 32  kişi hayatını kaybetti. Madende bulunan birçok kişiye uzun süre ulaşılamadı. Donetsk kentinde bulunan Zasyadko madeninde meydana gelen patlamada yerel yetkililerin verdiği bilgiye göre patlama olduğu sırada madende yaklaşık 70 kişi çalışıyordu. Öte yandan 2007’de yine aynı madende meydana gelen patlamada, 106 kişi hayatını kaybetmişti.
Ukrayna Parlamentosu Başkanı Volodymyr Groysman, gün doğmadan önce meydana gelen patlamada 32 kişinin can verdiğini açıkladı. Donetsk yerel ajansı DAN ilk geçtiği haberde, madencilerin hâlâ yer altında mahsur olduğunu bildirdi.

Patlamayla ilgili ayrıntılar gelmeye devam ederken yerel maden güvenliği kurumunun başkanı Vladimir Tsymbalenko, herhangi bir kurtarma çalışmasına girişilmeden önce madendeki zehirli gazların boşaltılması gerektiğini söyledi. DHA’nın haberine göre bir sendika yetkilisi madende grizu patlaması olduğunu ileri sürdü. 

Zasyadko Maden Ocağı'nda 2007 yılında da bir patlama meydana gelmiş ve olayda 106 çalışan hayatını kaybetmişti.

Donetsk bölgesi kış ayları boyunca isyancı güçlerle hükümet birlikleri arasında yoğun çarpışmalara sahne olmuştu. 

‘ÇATIŞMA YOKTU’
Maden sendikası yetkilisi Mikhail Volynets, Ukrayna televizyonuna yaptığı açıklamada maden ocağının bulunduğu bölgede son günlerde herhangi bir çatışma olmadığını söyledi.
Zasyadko kömür madeni, bölgedeki daha yeni ve daha iyi donanımlı ocaklardan biri olarak tanımlansa da, 2007 kasımında ülkenin en büyük kazası bu madende meydana gelmiş; 101 madenci can vermişti.  (DIŞ HABERLER)

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaşamı tehdit eden 5 yıldızlı kaçak yapı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa