04 Mart 2015 05:02

Barışın neferi

Yaşar Kemal’in vefatı Türkiye ve tüm dünyada büyük yankı buldu. Hayatı boyunca işçi sınıfı, barış, insan hakları ve demokrasi mücadelesinde yer alan büyük yazarı okurları anlattı;

Paylaş

Cansu SOLMAZ
Ezgi GÖRGÜ
İstanbul

Yaşar Kemal’in vefatı Türkiye ve tüm dünyada büyük yankı buldu. Hayatı boyunca işçi sınıfı, barış, insan hakları ve demokrasi mücadelesinde yer alan büyük yazarı okurları anlattı;

ÇUKUROVA’DAKİ IRGATLARI İLK DEFA O YAZDI 

Sadam Ergün, (İnşaat İşçisi):Yaşar Kemal, bütün hayatı boyunca hem dünya halkları ve Türkiye halkları için mücadele vermiştir, kendi kitaplarında bunları dile getirmiştir. Çukurova’daki ırgatları ilk defa o yazmıştır, orada mevsimlik işçiler ölürken ve kimse duymazken Yaşar Kemal bunu dünyaya duyurmuştur. Bu yüzden Yaşar Kemal çok önemli bir isimdir. Bugün buradayız inşaat işçileri olarak, onu anıyoruz. 

Sadegül Çavuş: Yaşar Kemal, çok büyük bir yazar, dünyaca ünlü ama ona rağmen valiliğin bu yolu kapatmaması üzücü, bir tören bile düzenlenmedi. Bizim onurumuzdur, çok büyük bir değer, Sarıgazi’den geldik, çocuğumla birlikte geldim, gelmem gerektiğine inandım ve buradayım.

Hüseyin Özev (Öğretmen): Yaşar Kemal, Türk ve Dünya edebiyatının çok önemli yazarlarından biri. Bugün hepimiz üzüntülüyüz ama bir anlamda da Yaşar Kemal’e sahip olduğumuz için çok sevinçliyiz. Çünkü onun eserleriyle büyüdük, gel gör ki Yaşar Kemal gibi yazarlar, bugün okullardan uzaklaştırılıyor birer birer. Daha çok gerici, ırkçı eserler ve yazarlar okutuluyor. Bugün Necmettin Erbakan adına kompozisyon yarışmaları düzenleniyor. Ama Yaşar Kemal gibi önemli bir değer ise okullardan uzaklaştırılıyor, okullarda bugün okutulmuyor, görmemezlikten geliniyor. Biz, istiyoruz ki Yaşar Kemal gibi bir değer, dünya çapındaki bir yazarımız, romancımız okullarda okutulsun. 

Elif Sedef Çevik: Bizim için Yaşar Kemal tabii ki de eserlerinden ve edebiyatından tanıdığımız, umudu ve direnmeyi öğrendiğimiz büyük yazarımız. Yaşar Kemal’in ilk Teneke romanını okumuştum, orada bir kaymakamın hikayesini anlatıyordu, beni en çok etkileyen yanı şudur; o kaymakam, makamının kapısını hep açık tutuyordu, çünkü bir vatandaş yardım ihtiyacı duyduğunda kapıyı çalma gereği bile duymasın, halkla bürok-rasi arasındaki engel tamamen kırılsın, çok halkçı tutum alması beni en çok etkileyen yönlerinden biri olmuştur Yaşar Kemal’in.

‘BANA HEP ÖRNEK OLDU’

Orhan Pamuk (Yazar): Bizim hayatlarımızın da ilginç olduğunu, özel olduğunu bütün dünyaya gösterdi.  Bu bakımdan bir defa ona insan olarak müteşekkirim, borç doluyum çünkü ona bakarak, o yapıyorsa ben de yapabilirim dedim. Ayrıca özel bir insandır, bütün zorluklara rağmen hiçbir zaman neşesini kaybetmedi. Hiçbir zaman iyimserliğini kaybetmedi. Her zaman umuttan bahsetmesi boş değildir. Bütün baskılara zorluklara rağmen Yaşar Kemal, içindeki çocuğu her zaman canlı tutarak, muhafaza ederek de bana örnek oldu. Bugün üzüntülüyüz ama düşündüğümüz de şöyle bir şey var. Türkçe yaşadıkça onun yazdığı kitaplar okunacaktır. Hepimizin başı sağ olsun. 

Mehmet Özer (Yaşar Kemal Çukurova Kültür Derneği Başkanı): Buraya Yaşar Kemal’in cenazesini defnetmek için geldik köyden. Acımız büyük, toprak getirdim köyümüzden, kendi gelemedi ama biz toprağını buraya getirdik. İsterdik ki toprağına gelsin, orada yeşersin tekrar, öyle ümit ediyorduk. Ne yazık ki kısmet olmadı, nasip burasıymış. Acımız büyük, demin de Yaşar Kemal için bir dörtlü okudum, ona köyümüzden bir selam, bir sefa getirmiş olduk. Köylüler, kendisinin köye gelmesini istediler ama herkes köyde olmasını istiyordu. Biz buraya geldik, onun gönlünü toprağını rahat uyusun diye getirdik.s

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avustralya IŞİD’le savaşması için 300 asker gönderiyor

SONRAKİ HABER

İran: Kara kutuların başka ülkeye gönderilmesiyle ilgili karar yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...