03 Mart 2015 22:19

Eskişehir’de mahkemeye sevk edilen 20 polis serbest bırakıldı

Eskişehir merkezli 12 ilde eş zamanlı düzenlenen 'usulsüz dinleme' operasyonunda gözaltına alınan aralarında Emniyet eski Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün, İstihbarat Şube eski Müdürü Mustafa Arık'ın da bulunduğu 20 polis serbest bırakıldı.

Paylaş

Eskişehir merkezli 12 ilde eş zamanlı düzenlenen 'usulsüz dinleme' operasyonunda gözaltına alınan aralarında Emniyet eski Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün, İstihbarat Şube eski Müdürü Mustafa Arık'ın da bulunduğu 20 polis serbest bırakıldı. 

'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, iftira, özel hayat ve haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, kamu araçlarının usulsüz olarak suçta kullanılması' suçlamasıyla 28 Şubat'ta gözaltına alınan ve sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen istihbaratçı emniyet mensubu 20 kişiden 14'ü cumhuriyet savcılığınca ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

Savcı, eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün, eski İstihbarat Müdürü Mustafa Arık, Başkomiser Erhan Soydan, polis memurları Hasan Keklik, Fatih Tepebaşı ve Musa Kahraman'ı tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Eskişehir 1'inci Sulh Ceza Hakimliği, ifadelerini aldığı 6 kişiyi adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kararıyla serbest bıraktı. 

Serbest bırakılan 6 kişi adliye binasından kendilerini dışarıda bekleyen yakınlarının alkışları arasında çıktı. Gözaltına alınanların avukatlarından Turgay Balaban, adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kararına itiraz edeceklerini söyledi. Balaban, "4 günün sonunda nihayet bu çatısı altında bulunduğumuz adalet sarayında adaletin gerçekleştiğine şahit olduk. Bir algı operasyonu daha çöktü. müvekkillerimiz 4 günden beri emniyet nezarethanelerinde kendilerine verilen yarım ekmek kumanya ile bugüne kadar geldiler. Eskişehir'de ve ülke çapında pek çok başarılı operasyona imza atan, suç örgütlerinin çökertilmesinde büyük emeği geçen müvekkilimiz emniyet personeline bu algıyı yaşatanlar utansınlar" dedi. 

Serbest kalanlardan eski İstihbarat Şube Müdürü Mustafa Arık, "İstihbarat camiasındaki bu son değişimler bütün ülkenin malumudur. Burada istihbaratı bilmeyen istihbaratçılık oynayan insanların yazmış oldukları senaryoyu oynadık. Yapmış olduğumuz tüm çalışmalar bize yetki ve sorumluluk veren ilgili mevzuat çerçevesinde olmuştur. Eğer bu suçsa şuan halihazırda 81 il istihbarat şube müdürlüğü bu suçu işlemektedir" diye konuştu. 

Emniyet eski müdür yardımcısı Mustafa Aygün de "Son 8-10 ay içerisinde Eskişehir'den PKK kırsalına giden sayısı 10'unun üzerinde. Ayrıca IŞİD'in kırsalına giden sayı 12'nin üzerinde. Bizim görev yaptığımız 5 yılda bunun ancak üçte biri oranında gitmişti. Maalesef bu işle mücadele eden insanlar haksız yere cezalandırılıyor" dedi. (DHA) 


 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray Başkanı Yarsuvat hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

TGC: Kadın cinayeti haberlerinde şiddetin pornografisi üretilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa