03 Mart 2015 22:06

'İş cinayetlerinin sorumlusu işverenler ve hükümet'

Emek ve meslek örgütleri, “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü”nde yaptığı yürüyüşte, işçi ölümlerinde sorumluların işverenler ve hükümet olduğunu vurguladılar.

Paylaş

Emek ve meslek örgütleri, “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü”nde yaptığı yürüyüşte, işçi ölümlerinde sorumluların işverenler ve hükümet olduğunu vurguladılar. 

3 Mart1992'de Zonguldak Kozlu'da yaşanan ve 263 madencinin yaşamını yitirdiği facianın yıldönümü 2013 yılında “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” ilan edilmişti. KESK, TMMOB, TTB ve ATO Ankara'da iş cinayetlerine karşı yaptıkları yürüyüşte gerekli önlemlerin alınmasını talep ettiler. Yüksel Caddesi'nde başlayan meşaleli yürüyüşte, Madenci Anıtı'na kadar “AKP'den hesabı emekçiler soracak” sloganları atıldı. Anıt önünde ortak açıkamayı okuyan Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, Türkiye'nin iş cinayetlerinde dünyada en üst sıralarda olduğuna dikkat çekti. 2003 yılında günde ortalama 3 işçi yaşamını yitirirken, bugün sayının 5-7'ye çıktığını kaydeden Yüksel, “Ne olmuştur da bu ölümler katlanarak artmıştır? Yatırımlar mı artmıştır bu ülkede, yoksa üretim mi? Ülkemizde artan yalnızca talan, yağma ve işçi ölümleridir” dedi. 

HEPSİ ÖNLEBİLİRDİ

Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98'i, meslek hastalıklarının ise yüzde 100'nün önlenebilir olduğuna dikkat çeken Yüksel, gerekli önlemler alınmadığı için her yıl iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı birçok insanın hayatını kaybettiğini dile getirdi. Cinayetlerin sorumlularının işyerinde gerekli önlemleri almayan işverenler ve yasal düzenlemeleri ve ikincil mevzuatları olması gerektiği gibi hazırlamayan, gerekli denetimleri yapmayan bakanlıklar olduğunu söyledi. 

TAŞERON KALDIRILMALI

Bu tablonun değiştirilmesi konusundaki görüşlerini açıklayan Yüksel, “Özelleştirmeler iptal edilmeli, madencilik sektörü başta olmak üzere taşeronluk ve her türlü rödavans ile her türlü güvencesiz çalışma uygulamaları kaldırılmalıdır. Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmalı, başta ILO standartları-sözleşmeleri olmak üzere evrensel sendikal normlarla çelişen engeller kaldırılmalı ve örgütlenme teşvik edilmelidir. Denetim raporları; şeffaf olmalı ve ilgili sendikalara, meslek odalarına iletilmelidir” diye konuştu. Yüksel, iş cinayetlerine karşı ortak mücadele çağrısı yaptı. (Ankara/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rusya ve Ukrayna doğalgazda anlaştı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa