03 Mart 2015 20:26

İkitelli’de kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

Özgecan Aslan cinayetinin ardından Türkiye’nin diğer yerlerinde olduğu gibi, İstanbul Küçükçekmece’de de ayağa kalkan kadınlar, bu kez 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne hazırlanıyor. İkitelli Cemevi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik şiddetin boyutlarını ve nasıl önlenebileceğini tartıştı

Paylaş

Özgecan Aslan cinayetinin ardından Türkiye’nin diğer yerlerinde olduğu gibi, İstanbul Küçükçekmece’de de ayağa kalkan kadınlar, bu kez 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne hazırlanıyor. İkitelli Cemevi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik şiddetin boyutlarını ve nasıl önlenebileceğini tartıştı. 

Buluşmada kadınlar, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” dedi. Etkinliğe erkekler de katıldı. Salona, “Katledilen tüm kadınların hesabını soracağız”, “Yaşasın kadın dayanışması” pankartları asıldı. 

Etkinlikte, son dönemlerde ciddi oranda artış gösteren kadın cinayetlerinin yasal, siyasal ve psikolojik boyutları bir panel yoluyla tartışıldı. 

‘ŞİDDET UYGULAYAN ERKEĞİN YÜZDE 90’I SAĞLIKLI’

Halkların Demokratik Partisi MYK Üyesi Hatice Altınışık, Avukat Züleyha Gülüm ve Psikolog Bilge Açıkgöz’ün katıldığı panele ilgi yoğun oldu. Burada konuşan Bilge Açıkgöz, kadına yönelik şiddet gösteren erkeklerin, sadece yüzde 10’unda tedavi edilebilir bir psikolojik rahatsızlığın olduğunu belirtti. Açıkgöz, geriye kalan büyük orandaki şiddetin sosyokültürel bir sorunun neticesi olduğunu ifade etti. 

Açıkgöz, Özgecan’ın ailesinin durumuna da değinerek, ailenin ağır bir travma yaşadığını, bunun psikolojik bir sorun yaratmamasını engellemenin yolunun da, Türkiye’nin dört bir yanından kadınların Özgecan’a sahip çıkması ve aile ile dayanışması olduğunu ifade etti. 

‘HEPİMİZ ERKEK VE DEVLET BASKISI ALTINDAYIZ’

Avukat Züleyha Gülüm, taciz ve şiddet durumlarında kadınların şikayetlerine bağlı dava açılmasını eleştirdi ve bu gibi durumlarda kadının şikayeti olmaksızın işlenenin suç olduğunun kabul edilmesi ve soruşturma başlatılması gerektiğini ifade etti. 

Hatice Altınışık da, kadınların siyasette daha fazla söz sahibi olmaları gerektiğine vurgu yaptı.  
İkitelli Cemevi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, tartışmaların ardından türküler, deyişler ve halaylarla etkinliklerini sonlandırdılar. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kafede taciz iddiasına kadınlar tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

Polisin sıktığı plastik mermi sonucunda bacaklarında ödem oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa