03 Mart 2015 20:13

Sadece sevk eden hastane

Karaçoban’da 25 bin kişiye hizmet vermesi gereken tam teşekküllü Devlet Hastanesi, doktor atanmamasından dolayı sadece gelen hastaları Erzurum’a sevk etme işlemini yapabiliyor. Hastalar, sevkin ardından 180 kilometre uzaklıktaki Erzurum’un yolunu tutuyor.

Paylaş

Karaçoban’da 25 bin kişiye hizmet vermesi gereken tam teşekküllü Devlet Hastanesi, doktor atanmamasından dolayı sadece gelen hastaları Erzurum’a sevk etme işlemini yapabiliyor. Hastalar, sevkin ardından 180 kilometre uzaklıktaki Erzurum’un yolunu tutuyor. 

Erzurum’un Karaçoban ilçesinde tam teçhizatlı Devlet Hastanesi bulunmasına rağmen doktor bulunmuyor. 25 bin nüfuslu ilçede sadece haftada 2 gün bir dahiliye doktoru bulunuyor. Erzurum merkeze 180 kilometre uzaklıkta olan ilçede, hastaneye günde ortalama 400 hasta geliyor. Bu hastaların da büyük kısmı Erzurum’da bulunan hastanelere sevk ediliyor. 

2 haftada 70 kadının doğum yaptığı hastanede, kadın doğum uzmanı bulunmadığı için, uzmanlık alanına girmemelerine rağmen doğum ameliyatlarına hemşirelerin girdiği ileri sürüldü. 

‘HASTANEDE SADECE SEVK İŞLEMLERİMİZİ YAPIYORUZ’

Hastanede doktor bulunmadığı için sadece Erzurum’da bulunan hastanelere sevk almak için hastaneye uğradıklarını belirten Zülküf Yaprak, yolların kötü ve mesafenin uzun olması nedeniyle yolda ölümlerin yaşandığını ileri sürdü. Yaprak, “Hastanemizdeki doktor eksikliği, yapmış olduğumuz şikayetlere rağmen yetkililerce dikkate alınmıyor. Özellikle çocuk ve kadın doğum doktorlarının olmaması yaşanılan en büyük sıkıntı. İlçeye gelen doktorlar bir ay içinde geri gidiyor. Neden gittiklerini biz de bilmiyoruz. İlçe halkı olarak mağdur durumdayız” dedi. 

DAR GELİRLİ AİLELER İÇİN ÇİLE

Abdullah Üstündağ adlı yurttaş, Erzurum’a sevklerin dar gelirli aileleri zor durumda bıraktığını ve hastalıklarını bir kenara bırakarak para bulma arayışına girdiklerini söyledi. Üstündağ, şunları aktardı: “Biz bir an önce hastanede eksik olan doktorların gelmesini istiyoruz. Erzurum’a sevk edilenlerin çoğunun maddi durumu kötü ve iki kat mağdur oluyoruz.”

‘HASTANEMİZE DOKTOR GÖNDERİLMİYOR’

İsminin açıklanmasını istemeyen bir hastane yetkilisi, hastanede doktor sıkıntısının yaşandığını kabul ederek, doktor eksikliğinin yetkililer tarafından bilinmesine rağmen atama yapılmadığını belirtti. Söz konusu yetkili, “Günde 400 hastaya hizmet sunuluyor. Bunların 100’den fazlası çocuk. Özellikle çocuk doktoru olmadığı için hastalar zor durumda, Erzurum’a sevk ediliyor. Hastanede olması gereken genel cerrah, kadın doğum, çocuk ve dahiliye doktorları yok. Kadın doğum doktorlarının olmamasından dolayı hemşireler üstleniyor. Bu hastanede olmazsa olmaz kadın doğum ve çocuk doktorudur” dedi. (DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMO: Meslek odalarına baskı bitmiyor

SONRAKİ HABER

İrfan Kaplan: Saadet Harmancı'nın yaşadıklarına maruz kalan yüz bin öğretmen daha var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa