03 Mart 2015 18:36

Dicle Üniversitesi öğrencileri Yaşar Kemal'i andı

Dicle Üniversitesi öğrencileri Emek Gençliği’nin çağrısıyla düzenlenen etkinlikle Yaşar Kemal’i andı. Yaşar Kemal’i kendi sözleriyle selamlayan öğrenciler, kampüste, 'Zulme karşı hepimiz İnce Memed’iz' dedi.

Paylaş

Diyarbakır Emek Gençliği, Dicle Üniversitesi’nde düzenlediği etkinliklerle Yaşar Kemal’i andı.

Üniversitede Yaşar kemal’in fotoğraflarını dağıtarak yakalarına asan gençler, fakülte girişini Yaşar Kemal’in fotoğrafları ve karanfillerle donattılar.

Fakülte önünde, “Evdalê Zeynikê’den İnce Memed’e halklarımızın vicdanı Yaşar kemal’i demokrasi ve sosyalizm mücadelemizde yaşatacağız” yazılı pankartla bir araya gelen gençler, “Zulme karşı hepimiz İnce Memed’iz” sloganları attı. Kürt Yazarlar Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, Yazar Şehmus Diken ve Emek Partisi (EMEP) İl yöneticilerinin katıldığı etkinlikte Emek Gençliği adına Çağdaş Balçik bir konuşma yaptı. 

‘SADECE ANMAYACAĞIZ, MÜCADELEMİZLE ANLATACAĞIZ’

Balçik, Yaşar kemal’inşu şu sözlerle anlattı: “Yaşar Kemal, halkın toprağından aldığı birikimi, yalnız edebiyatının ana damarı olarak değerlendirmekle kalmamış, sosyalizm, demokrasi, barış ve insan hakları mücadelesinin içinde etkili bir kaldıraç olarak kullanmıştır. Yaşar Kemal, işçi sınıfının siyasi, ekonomik ve kültürel mücadelesinde her zaman en önde çalışmış, yoksul köylülüğün yalnızca edebiyatta değil, gerçek hayatta da ağalığa, gericiliğe ve sömürüye karşı mücadelesinin yanında olmuştur. Kürt halkının özgürlük ve hak mücadelesinin daima içinde olmuş, çok zor koşullarda barış çalışmalarına öncülük etmiştir”. Balçik, Emek Gençliği olarak Yaşar kemal’i sadece anarak değil, onun eserlerini ve düşüncelerini mücadelelerinde anlatmaya devam edeceklerini kaydetti. 

‘VİCDAN YAŞAR KEMAL’DE SOMUTLAŞTI’

Etkinliğe katılan Kürt Yazarlar Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz da, Emek Gençliği’ne etkinliği düzenledikleri için teşekkür ederek, “siz ve biz Yaşar Kemal’in fikir çocuklarıyız. Yazarlar ve aydınlar toplumun vicdanıdır. Bu vicdanı somut olarak Yaşar kemal’de görüyoruz. Ve karanlığa karşı Kobanê’de, Şengal’de savaşan vicdandır” dedi. Yaşar kemal’in bir Kürt yazar olduğunu hatırlatan Yılmaz, Yaşar Kemal’i unutturmayacaklarını söyledi. 

‘YAŞAR KEMAL KÜRDİSTAN’DAN GÖTÜRÜLEN TOPRAKLA DEFNEDİLDİ’

Yazar Şehmus Diken de, önceki gün Yaşar Kemal’in cenazesine katıldığını, giderken de Mehmed Uzun’un mezarından dört avuç toprak götürdüğünü söyledi. Yaşar Kemal’in mezarı dört parça Kürdistan’ın anısına diğer toprakla da karıştırılarak defnedildiğini ifade eden Diken, Yaşar kemal’in Kürt olmasına rağmen tüm halkların yazarı olabilmiş bir yazar olduğuna vurgu yaptı. (Diyarbakır/EVRENSEL) 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Beyhan barajı, 40 bin kişiyi mağdur etti

SONRAKİ HABER

Bunu da yaptılar: Görme engeliler için kabartma Erdoğan portresi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...