03 Mart 2015 17:22

Demirtaş: Pansumanla düzelecek bir paket değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara Demokratik Alevi Derneği'nin açılışında yaptığı konuşmada, bugüne kadar kendi kimliği, inancından dolayı devlet tarafından hor görülenlerin öz mücadeleleriyle kurtuluşlarını sağlayabileceğini ifade etti.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara Demokratik Alevi Derneği'nin açılışında yaptığı konuşmada, bugüne kadar kendi kimliği, inancından dolayı devlet tarafından hor görülenlerin öz mücadeleleriyle kurtuluşlarını sağlayabileceğini ifade etti. 

Ankara Barış Anneleri ve birçok demokratik kitle örgütü temsilcisinin katıldığı açılışta Demirtaş, Türkiye'de bütün ötekilerin hükümetlerin ve devletin resmi politikaları yüzünden yok sayıldığını söyledi. Kimliğinden, inancından dolayı hor görülmüşlerin kendi öz mücadeleleriyle kurtuluşu sağlayabileceklerini belirten Demirtaş, toplumun bütün ezilen kesimlerin özellikle sivil toplum alanında güçlenmesi gerektiğini dile getirdi. "Hiçbir siyasi parti, hiçbir siyasi lider gelip bütün ezilenleri kurtarmaz kurtaramaz" diyen Demirtaş, o nedenle diğer ezilen kimliklerle, inançlarla, emekçilerle, işçilerle, kadınlarla yan yana Alevilerin demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürütmeleri gerektiğini kaydetti. 

Demirtaş "Parti olarak buradaki çalışmalara desteğimizi, dayanışmamızı sunuyoruz. Ankara'daki özgürlükçü, ilerici kardeşlerimizi de seçim öncesinde bu mücadele etrafında kenetlenmeye davet ediyorum" diye konuştu. 

PAKET KOMİSYONA GERİ ÇEKİLSİN

İç Güvenlik Paketi'ne de değinen Demirtaş, paketin geri çekilmesini istediklerini ifade etti. Meclisteki 4 gurubun komisyonda ihtiyaçları belirleyerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne esas alarak paketi yeniden çalışabileceklerini söyledi. Demirtaş şöyle devam etti: Paket pansumanla düzelecek bir paket değil. Komisyona geri çekilmeden pakete destek sunmamız ya da bu haliyle muhalefetimizi gevşetmemiz bile düşünülemez. 

BHH'YLE BİRLİĞİMİZ KOPMUŞ DEĞİL

Birleşik Haziran Hareketi'nin önemli bir muhalefet dinamiği olduğunu söyleyen Demirtaş BHH'nin vermiş olduğu karara rağmen mücadele birliğinden kopmamak gerektiğini söyledi. Seçim öncesinde de sonrasında da dayanışmacı bir ruhla yan yana durmak gerektiğini ifade eden Demirtaş "Haziran Hareketi'nin bu kararından dolayı ayrı düştüğümüz anlamına çıkmaz. Türkiye'de yeni bir yaşamdan yana bütün kesimler bir arada olabilmelidir. Biz hiçbir gerilim, karşıtlık yaşamadan çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. İttifak önerilerimiz sırf barajı aşma önerisi değil. Stratejik bir birliği geliştirmeye çalışıyoruz, ittifak politikamızı bu yönüyle önemsiyoruz" dedi. HDP'nin barajı aşacağını dile getiren Demirtaş, HDP'nin Türkiye'nin bütün ezilenlerine bir zafer armağan edeceğini vurguladı. Demirtaş "Umarız herkes bu zaferde kendinden biraz pay görebilir, herkesin de pay görmesini istiyoruz" diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kürt öğrenci, ülkücü ev arkadaşları tarafından öldürüldü iddiası

SONRAKİ HABER

CHP milletvekilleri Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde RTÜK'ü protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa