03 Mart 2015 17:02

'Milletin a.... koyacağız' diye küfreden iş adamına tazminat cezası

AKP eski milletvekili Süleyman Sarıbaş'ın , '25 Aralık yolsuzluk soruşturması'nda adı geçen ve bir ses kaydında "Milletin a.... koyacağız"sözlerini kullanan iş adamı Mehmet Cengiz aleyhine açtığı manevi tazminat davası karara bağlandı. Davanın kısmen kabulüne karar veren mahkeme, Mehmet Cengiz'in, Sarıbaş'a 8 bin TL manevi tazminat ödemesine kararlaştırdı.

Paylaş

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce görülen 2. duruşmada davalı Mehmet Cengiz ve Davacı Süleyman Sarıbaş katılmadı. Tarafları duruşmada avukatları temsil etti.
Mehmet Cengiz'in avukatı Begüm Yılmaz, "Kanuna aykırı şekilde elde edilmiş delillerle talepte bulunmak yerinde değildir. Davanın reddini kabul ediyoruz" dedi.


CENGİZ 8 BİN TL ÖDEYECEK

Davayı karara bağlayan mahkeme, 10 bin TL'lik tazminat davasının kısmen kabulüne karar verdi. Mahkeme, Mehmet Cengiz'in, Sarıbaş'a 8 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

DAVA DİLEKÇESİ

Süleyman Sarıbaş, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi aracılığı ile İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne vermiş olduğu dilekçesinde “Ferdi olmaktan gurur duyduğum milletime açık olarak aleni küfredilmesinin manevi dünyamda husule getirdiği yıkıntının tarifi mümkün değildir. Bu millet, bu asıl millet, beslediklerinden, zengin ettiklerinden daima nankörlük görmüştür ancak ilk defa açıkça küfür saldırısına maruz kalmıştır. Durum gayet açık ve nettir ki, millete küfredilmiş ve bu milletin ferdi olarak tek tek herkesin manevi dünyasında tamiri mümkün olmayan sarsıntılar oluşturmuştur. Borçlar kanunu ve sair mevzuat, birileri tarafından küfür edilmek suretiyle manevi dünyasına tecavüz edilen her şahsın, mütecavize karşı tazminat davası hakkı vardır" ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, ses kaydının yasal yollardan dinleme ile elde edildiğini belirten Sarıbaş, "Milletime yapılan açık ve aleni küfür nedeni ile ve milletin ferdi olarak tarafına yapılan küfür nedeni ile" Mehmet Cengiz'den 10 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu.

'TÜRK MİLLETİNİ İŞARET EDEN BİR İFADEYE DE YER VERİLMEMİŞTİR"

Mehmet Cengiz'in avukatlarının daha önce mahkemeye sunduğu dilekçede, "Davaya konu edilen '...Bu milletin a... k...' şeklindeki cümlenin ne başında ne de sonunda 'Türk Milleti ' ibaresi kullanılmadığı gibi 'Türk Milletini işaret eden bir ifadeye de yer verilmemiştir. Müvekilimiz dava konusu edilen sözü Türk Milletine yöneltmemiştir. Davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

'MİLLETE HAKARETLERİNİN BEDELİNİ BİR GÜN MUTLAKA ÖDEYECEKLER'

Avukat Süleyman Sarıbaş davanın karara bağlanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, millete hakaret edenlerin bedelini birgün mutlaka ödeyeceklerini belirterek "Bizimkisi sadece örnek olması bakımından hakaretin karşılıksız kalmaması için bir uğraştan ibarettir" dedi.

Sarıbaş 8 bin tl tutarında tazminatı alması halinde mahallesindeki caminin bir bölümünün düzenlemesinde kullanacağı söyledi.

96 KİŞİYE TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ 

Aralarından işadamı Mehmet Cengiz'in de bulunduğu 96 şüpheli hakkında takipsizlik kararının verildiği "25 Aralık Yolsuzluk Soruşturması" dosyasında, tazminat talebine konu olan ses kayıtları da bulunuyor. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Halil Savda, HDP'den aday adaylığı için başvuru yaptı

SONRAKİ HABER

Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nin programı açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...