03 Mart 2015 13:50

Kayaköy’ün adının değişmesi gündemde

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Rum köyü olarak anılan ve yılda yaklaşık 70 bin turistin ziyaret ettiği Kayaköy’ün adının 'Kayı' olarak değiştirilmesi için referandum kararı alındı.

Paylaş

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yılda yaklaşık 70 bin turistin ziyaret ettiği eski Rum köyü Kayaköy’ün adının “Kayı” olarak değiştirilmesi için referandum kararı alındı.

Fethiye Belediye Meclisi, mart ayı olağan toplantısı için Belediye Başkanı DP’li Behçet Saatcı başkanlığında toplandı. Meclis, Yörük Türkmen Araştırmacısı ve Sosyal Bilimler Öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu’nun, Kayaköy adının “Kayı” olarak değiştirilmesini öngören dilekçesini görüştü. İmar ve Diğer İşler Komisyonu tarafından incelenen ve referandum yapılması önerilen dilekçe, mecliste yeniden ele alındı.

 ‘TURİZM AÇISINDAN OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURABİLİR’

CHP’li Meclis Üyesi Zafer Doğan, Kayaköy’ün tüm dünyada bilinen bir ad olduğunu belirterek, ad değişikliğinin turizm açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Konuşmaların ardından oylamaya sunulan referandum kararı Fethiye Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre daha sonra belirlenecek bir tarihte Kayaköy’ün adının “Kayı” olarak değiştirilmesi için 500 nüfuslu Fethiye’nin Kayaköy Mahallesi’nde referandum yapılacak.Bazı araştırmacılar, Rum köyü olarak bilinen Kayaköy’ün Osmanlı arşivlerinde ‘Kayı’ adında Türk köyü olduğu iddiasını ortaya atmışlardı. (Muğla/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Oyun oynamayı değil Kobané’yi özledim’

SONRAKİ HABER

Milletvekilleri Sertel ve Çakırözer: Basın kartlarını basın meslek örgütleri vermeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...