03 Mart 2015 13:35

‘Oyun oynamayı değil Kobané’yi özledim’

IŞİD'in Kobanê’ye yönelik saldırılarının ardından 7 kişilik ailesiyle Varto’ya göç etmek zorunda kalan 12 yaşındaki Yaser Abdo, ayakkabı boyacılığı yaparak ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyor. Yaser, küçük yaşta büyümüş gibi, 'Ben oyun oynamayı değil Kobanê’yi özledim' diyor.

Paylaş

IŞİD'in Kobanê’ye saldırılarının ardından yurtlarını terk etmek zorunda kalıp Muş’un Varto ilçesine yerleşen 7 nüfuslu Abdo ailesinin çocuklarından en büyüğü 12 yaşındaki Yaser Abdo, ayakkabı boyacılığı yaparak ailesine destek olmaya çalışıyor.

Savaşın başlamasının ardından 3 ay önce apar topar Kobanê’yi terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Yaser, diğer Kürt çocukları gibi küçük yaşta büyümek zorunda kalmış. Kobanê’deyken okuldan artan zamanlarda inşaat işlerinde çalışan Yaser, Varto’da da ayakkabı boyayarak ailesine destek olmaya çalışıyor.

‘ÇALIŞMAKTAN BAŞKA ÇAREM YOK'

Yaser’in kaderi, araya sınırlar çekilmiş olsa da Kürdistan’ın dört parçasındaki çocukların hayatı ile aynı. Günde 20-25 TL civarında para kazandığını söyleyen Yaser, çalışmaktan başka çaresinin olmadığını dile getirdi. Babasının bir süre bazı işlerde çalıştığına değinen Yaser, “Şimdi iş yok. Babam çalışmıyor. Evde bir de yatalak kardeşim var. Ben de ayakkabı boyayarak onlara destek olmaya çalışıyorum” dedi.

‘BEN OYUN OYNAMAYI DEĞİL KOBANÊ'Yİ ÖZLEDİM' 

En büyük isteğinin Kobanê’ye dönmek olduğunu dile getiren Yaser, “Şimdi Kobanê’de taş üstünde taş kalmamış. Hiç bir yer insanın kendi vatanı kadar tatlı olamaz. Başkasının vatanı kendi vatanı kadar huzur vermiyor. Tek isteğim Kobanê özgürleşsin ve biz de vatanımıza dönelim” diyerek, duygularını aktarıyor.

Boyacılıktan arta kalan zamanlarda Mordem Kültür Merkezi’nde eğitimine devam eden Yaser, saz kursuna katılarak sanatsal faaliyetlerde bulunuyor. İlçe halkı tarafından kısa süre içerisinde tanınmaya başlayan ve tanıyan herkesin çok sevdiği Yaser, “Kobanê îro xemgîne’ şarkısını dilinden düşürmediğini söyleyerek, şarkıyı söylemeye başlıyor. (Muş/DİHA) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EÜ'de 21 öğrenci gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığından "zorunlu olmadıkça Çin'e gitmeyin" uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa