03 Mart 2015 10:45

Diyarbakır'da eski CHP'li, AKP'den aday oluyor

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, AKP'den Diyarbakır Milletvekilliği için aday adayı başvurusu yapacağını söyledi.

Paylaş

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, AKP'den Diyarbakır Milletvekilliği için aday adayı başvurusu yapacağını söyledi.

Değer, 11 yıl boyunca siyaset yaptığı CHP'den AKP'ye geçişini kendi tabanı ve Diyarbakır ile Bingöl bölgesindeki Zazaların talebi doğrultusunda kabul ettiğini iddia etti.

CHP'de, Diyarbakır Milletvekilliği, Genel Sekreter ve Genel Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra "Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile anlaşamayınca" 11 yıl siyaset yaptığı partiden ayrılan Mesut Değer, bugün AKP'den Milletvekilliği aday adaylığı başvurusu yapacağını söyledi. Değer, CHP'den, 'Dersim özürü', 'Çözüm sürecine' destek vermesi ve CHP'nin 'Paralel yapı' ile kurduğu ittifaklara karşı çıkması nedeniyle uzaklaştırıldığını öne sürerek şöyle dedi:

"Uzun süredir Diyarbakır ve Bingöl bölgesindeki Zazaların ileri gelenleri ve muhtarlar ile görüşmeler yaptım. Bunlar taban olarak yüzde 65 HDP'yi desteklemelerine rağmen bana Ak Parti'den aday olmamı ve muhakkak hizmet için mecliste olmam gerektiğini söylediler. Ben de bunun üzerine 'Çözüm süreci', yeni Anayasa ve Başkanlık sisteminin tartışıldığı yeni dönemde mecliste olmam gerektiğine kanaat getirerek karar verdim ve bugün başvurumu yapacağım."

GERİLLADA BULUNAN KARDEŞİNİN ÖLDÜĞÜ 21 YIL SONRA AÇIKLANMIŞTI

Diyarbakır'da, AKP'den Milletvekilliği adaylığı için başvuru yapacak olan eski CHP'li Mesut Değer'in PKK içerisinde faaliyet gösteren kardeşi Metin Değer'in 1993 yılı Ekim ayında Diyarbakır kırsalında çıkan bir çatışmada öldürüldüğü PKK tarafından 21 yıl sonra geçen yıl açıklanmıştı. KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Değer ailesine mektup da gönderip başsalığında bulunurken, eski Milletvekili Değer, 21 yıldır haber alamadıkları kardeşi için merkez Sur İlçesi Saraykapı'da taziye çadırı kurup taziyeleri kabul etmişti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Yasağa rağmen avlanan 5 kılıç balığına el konuldu

SONRAKİ HABER

Gümüşhane'de bir maden firmasının atık suyu dereye karıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa