03 Mart 2015 00:22

İstifa edecek 3 bakanın görevini müsteşarlar yürütecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, anayasal zorunluluk gereği genel seçimlerden önce İçişleri, Adalet ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlarının görev değişiminin 6 Mart'ta gerçekleştirileceğini söyledi.

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Portekiz ve ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, anayasa gereği kabinede görev yapan bakanların yerine üç aylığına bakanlık koltuğuna oturacak isimleri açıkladı. Üç bakanın yerine müsteşarların atanacağını belirten ve kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile istişare neticesinde alındığının ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Yürüyen işlerde herhangi bir aksaklığın olmaması açısından müsteşarların bu görevi üstlenmelerini doğru bulduk” şeklinde konuştu. 

Anayasa'nın 114'ncü maddesine göre 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerden 3 ay önce yasal zorunluluk sebebiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan en geç 7 Mart Cumartesi gününe kadar görevlerinden istifa etmek zorunda.

MÜSTEŞARLARIN SEÇİME KADAR BAKANLIK GÖREVLERİNİ ÜSTLENMELERİNİ KARARLAŞTIRDIK
1960 darbe yönetiminin anayasa maddesi haline getirdiği ve 1982 Anayasası'nda da yer alan, genel seçimlerden 3 ay önce üç bakanlıktaki görev değişimi zorunluluğun hatırlatılması üzerine Başbakan Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısına son kez katıldığını söyledi. Her üç isme de bugüne kadar yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür eden Davutoğlu, “Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız istişare sonrasında bütün bu üç bakanlığımıza da şu anki bakanlık müsteşarlarının önümüzdeki seçime kadar nezaret etmeleri ve bakanlık görevlerini üstelenmelerini kararlaştırdık. Adalet Bakanlığı’na Sayın Kenan İpek, İçişleri Bakanlığı’na Sayın Sebahattin Öztürk, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na Sayın Feridun Bilgin önümüzdeki günler itibariyle, 6 Mart son gün olduğu için o gün itibariyle göreve başlamak üzere kararlaştırılmışlardır. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de bu uygulamanın on yıllarca yapıldığına dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, “Tabii, üzerinde tekrar düşünmek, tefekkür etmek lazım gerçekten buna ihtiyaç var mı diye. Ancak, bir teamül ve kural gereği seçimlerden önce bu üç bakanlığın ataması yapılıyor. Sürekliliği teminen, yürüyen işlerde herhangi bir aksaklığın olmaması açısından da müsteşarların bu görevi üstlenmelerini doğru bulduk.” dedi. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hani korunacak bir şey yoktu?

SONRAKİ HABER

KARDEMİR'de iş cinayeti: Gaz basıncı nedeniyle yaşanan patlamada 1 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa