03 Mart 2015 05:06

Hani korunacak bir şey yoktu?

Sadece Haydar HES değil, bölgede yer alan diğer projeler de hayata geçerse, Fırat Havzası’nın ekosistemi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Mahkeme iptal kararında bu konuya dikkat çekti.

Paylaş

Sinem UĞURLU
İstanbul

Eşsiz bir güzelliğe sahip olan ve şirketin “korunması gereken alan” bulamadığı Erzincan Tercan’daki Şıxköy Vadisi’ne yapılması planlanan Haydar HES projesi, Sivas İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme kararında bir yandan bölgenin önemli ekosistemine dikkat çekti, diğer yandan da projenin Fırat havzasında yer alan diğer projelerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, bölgede planlanan çok sayıdaki baraj ve HES projelerinin hayata geçmesi durumunda, Fırat ekosisteminin yok olacağını söyledi. 

ŞİRKET KORUNACAK BİR ŞEY BULAMAMIŞTI
Erzincan’ın Tercan ilçesindeki Şıxköy Deresi’ne yapılması planlanan Haydar HES Projesi için 2009’da “çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verildi. Konarlı ve Esenevler köylerinin sınırları dahilinde yapılmak istenen projenin yer aldığı Şıxköy Havzası için şirket tarafından hazırlanan tanıtım dosyasında “Koruma altına alınmış alanlar bulunmadığı” yazıldı. Ancak şirketin korunması gereken alan bulamadığı bölge için verilen “ÇED gerekli değildir” raporunu Sivas İdare Mahkemesi, bölgenin önemli ekosistemine dikkat çekerek iptal etti.

‘ŞİRKET DOSYASI EKSİK, YETERSİZ’
Kararını bilirkişi raporuna dayandıran mahkeme, şirket tarafından hazırlanan tanıtım dosyasının eksik ve tam araştırılmadan yazılmasını eleştirdi. Mahkeme iptal kararının gerekçesinde, tanıtım dosyasındaki şu eksiklikleri dile getirdi: “Proje alanındaki orman alanının büyüklüğü, alan içerisindeki ağaç türleri ve sayısı hakkında bir çalışma yapılmadığı, Duyarlı Yöreler Listesi’nin ‘sulak alanlar, kıyı kesimleri, dağlık ve ormanlık alanlar vb. alanlara ilişkin bölümlerinin tam araştırılmadan yazıldığı, sucul ve bitki ekosistemi üzerindeki ekosistemi üzerindeki olumsuzlukları azaltma yönünde bir çalışma içermeyişi, ekosistem ve bitki türleri, kesilecek ağaç sayısı ve türleri gibi pek çok konuda eksiklikler barındırdığı nedeniyle...”

BÖLGEDE ÇOK SAYIDA PROJE VAR
Mahkeme kararında öne çıkan bir başka konu, Fırat bölgesindeki diğer baraj ve HES projelerine de dikkat çekmesi oldu. Yani Fırat’ın en büyük kolu olan Karasu üzerinde Kemah, Eriç, Bağıştaş 1 ve 2 gibi çok sayıda baraj ve HES projesi bulunuyor. Mahkeme de Şıxköy Deresi üzerinde yapılması planlanan Haydar HES’inin, diğer projelerle birlikte düşünülerek toplam etkinin hesaplanması gerektiğini söyledi. 

‘FIRAT EKOSİSTEMİ YOK OLUR’
Dersim coğrafyasındaki yaşamı tehdit eden pek çok projeye karşı dava açan ve Barış Yıldırım da bu konuya dikkat çekti. Yıldırım, Dersim’in kuzey hattında planlanan çok sayıdaki baraj ve HES projesinin bölgeyi tehdit ettiğini belirterek, bu projelerin hayata geçmesi durumunda Fırat ekosisteminin yok olacağını ifade etti. Yıldırım, bu bakımdan mahkeme kararının önemli olduğunu dile getirdi. 
Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi, Şıxköy Deresi Havzası’nın 1. derece doğal sit alanı olarak tespit ve tescil edilmesi için Erzurum Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna başvurmuştu. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antik Perge’de bir kadın başkan: Plancia Magna

SONRAKİ HABER

Gaziemir Belediyesinin sendikalı işçileri işten çıkarması protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa