02 Mart 2015 14:41

İş cinayetinde işe iade davası

Adı işçi ölümleriyle sık anılan Tuzla Tersanesi’nde Tamer Şeyhun’un yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davada işverenin aleyhine verdiği ifade nedeniyle işten atılan Veysel Sarğut için işe iade davası açıldı.

Paylaş

Zeki KADIOĞLU
İstanbul

Adı işçi ölümleriyle sık anılan Tuzla Tersanesi’nde Tamer Şeyhun’un yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davada işverenin aleyhine  verdiği ifade nedeniyle işten atılan  Veysel Sarğut için işe iade davası açıldı. Fesih ihbarnamesinde “iş yaşamında saygı,doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmayan davranışlar” ifadesi dikkat çekti.

23 Şubat 2014 tarihininde  Tuzla Gemi Endüstri A.Ş'ye ait tersanede meydana gelen kaza sonrası  hastaneye kaldırılan Sarğut 15 Mart 2014 tarihinde yaşam savaşını kaybetmişti. Kusurlu oldukları belirlenen 6 kişi hakkında “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan dava açılmıştı.İlk duruşmada tersane yetkililerinin baskılarına rağmen işveren aleyhine  ifade veren Veysel Sarğut 30 Ocak 2015 tarihinde  “Süreli Fesih” gerekçe gösterilerek işten atılmıştı.

ALEYHTE TANIKLIK BAĞLILIKLA BAĞDAŞMAZMIŞ

30.01.2015 tarihli Fesih İhbarnamesinde, maktul lehine ifade veren Sarğut’un çalışma barışı, iş yaşamında saygı, doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmayan davranışları nedeniyle “Süreli Fesih” gerekçe gösterilerek iş akdinin feshedildiği bildirilmişti.

Sarğut’un avukatı Tamer Doğan, çıkar gözetmeksizin tanıklık yapması nedeniyle işten atılan Veysel Sarğut için işe iade davası açtıklarını belirtti.Sarğut’a mobbing uygulandığını,kendi iradesiyle işi bırakmasının hedeflendiğini ve işverenin iş akdini haksız ve kötü niyetle feshettiğini belirten Doğan, Sarğut’un iş akdinin feshinin haksız ve geçersiz olduğunun tespitini ve  işe iadesini istedi.

İkinci duruşmada, Eyüp Ayan işten çıkarılmak pahasına tanıklık yapmış, boyadan dolayı vincin sirenlerinin çalışmadığını ve ikaz lambalarının bantla kapatılmış olduğunu söylemişti. Kaza yerinin armadör Sarğut’un değil, vinç operatörü Hakan Keskin’in görüş mesafesinde olduğunu belirtmişti.

SAYGILI: SARĞUT TEHDİT EDİLDİ

İkinci duruşma sonrası, tanık ve mağdur olan Veysel Sarğut’un patronların marifetiyle sanık durumuna getirildiğine dikkat çeken  Limter-iş Başkanı Kamber Saygılı, tanıklık yaptığı için işten çıkarılan Sarğut’un tehdit edildiğini ve kendisine rüşvet teklif edildiğini söylemişti. Rüşveti kabul etmediği için Sarğut’un sanık olduğunu belirten Saygılı tersanelerde yaşanılan iş cinayetlerinde tanıkların tehdit edildiğini bu nedenle de iş cinayeti davalarının tanıksız olarak, sonucu patronların lehine olacak şekilde  bağlandığını ifade etmişti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şal û şepikli toplantı

SONRAKİ HABER

Hatila Milli Parkı'nda madenciliğe karşı açılan davada Artvin Belediyesi de davacı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...