02 Mart 2015 14:17

'Aleviler yüzünü HDP'ye dönmeli'

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eski Genel Başkanı Kemal Bülbül yaptığı basın toplantısıyla Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) aday adayı olduğunu duyurdu. Zelal Demir de kadın ve Alevi kimliğiyle HDP'den aday olduğunu açıkladı.

Paylaş

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eski Genel Başkanı Kemal Bülbül yaptığı basın toplantısıyla Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) aday adayı olduğunu duyurdu. HDP Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bülbül "Eşit yurttaşlık temelinde HDP Alevilere umut vadediyor. Alevilerin gerçek değerlerini hissettirdikleri için HDP'yi seçtik" dedi.

HDP aday adaylığı başvuruları bugün sona eriyor. Alevilerin önde gelen isimlerinden Kemal Bülbül başvurunun son gününde HDP'den aday adayı olduğu açıklamasını yaparak bütün Alevilerin yüzünü HDP'ye dönmesi gerektiğini söyledi. 12 Alevi örgütünden de destek aldıklarını ifade eden Bülbül, HDP'nin Seyit Rıza'ların, Mazlum Doğan'ların, Sakine Cansız'ların ve daha pek çok önderin mirasından geldiğini kaydetti. Eşit yurttaşlık, özgürlükler, haklar ve demokrasi taleplerinde HDP'nin hedeflediklerini ortaya koyacak bir parti olduğuna işaret eden Bülbül, "Halkların kardeşliği için; emeğin, özgürlüğün, eşitliğin hayat bulması için HDP'den aday adayıyız. Pir  Sultan Abdal aşkıyla bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bütün Aleviler de bu yolda olmalı. Kendilerini ifade edebildikleri, eşitliğin ve demokrasinin olduğu bu noktada yer almalılar" dedi.

'HDP, KADINLARA VE ALEVİLERE BÜYÜK BİR KAPI ARALADI'

HDP'den aday adaylığını açıklayan Zelal Demir de Türkiye'de kadın mücadelesine dönük olarak büyük bir boşluk olduğunu ifade etti. HDP'nin bu boşluğu doldurduğunu kaydeden Demir, HDP'nin kadınlara büyük bir alan açtığını belirtti. "Kadın kimliğinin kabulünden, kadının özgürlüğüne kadar HDP bizlere büyük bir kapı araladı" diyen Demir, Alevi kimliğine sahip olmasından ve kadın olmasından dolayı HDP'de olduğunu söyledi. Demir "Kendimi burada ifade edecek gücü gördüm" diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD: Son 2 ayda 52 kadın katledildi

SONRAKİ HABER

Liman-İş: 150 bin Metal işçisinin taleplerini sahipleniyor ve destekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa