02 Mart 2015 13:51

Demiryol-İş'te 30 yıllık saltanat devrildi

TÜRK-İŞ’e bağlı Demiryol-İş Sendikası Konya şubesinin 28 Şubat’ta gerçekleştirilen 10. Olağan Genel Kurulunda sendika başkanlığındaki 30 yıllık saltanat devrildi.

Paylaş

TÜRK-İŞ’e bağlı Demiryol-İş Sendikası Konya şubesinin 28 Şubat’ta gerçekleştirilen 10. Olağan Genel Kurulunda sendika başkanlığındaki 30 yıllık saltanat devrildi. 63 yıllık Demiryol-İş Konya Şubesinde yapılan seçimlerde 30 yıldır şube başkanlığı yapan ve yine aday olan Necati Kökat’a karşı aday çıkan Adem Gül seçildi.

Genel kurul öncesi oluşturulmak istenen divana sendika üyeleri tepki gösterdi. Üyeler divanın sendikanın genel merkez yönetiminin de desteklediği şube başkanına yakın isimlerden oluşturulmasına tepki gösterdi. Üyelerin divana yürümesi üzerine yaşanan arbedenin ardından salona polisler müdahale etti. Sendika merkez yöneticilerinin kendilerine “Siz bizim seçtiğimiz divanı nasıl kabul etmezsiniz” demesi üzerine ikinci kez divanın seçilmesiyle genel kurul başladı.

MÜCADELE EDECEK İNSAN LAZIM

Genel Kurulda konuşan Adem Gül sendika yönetimine seslenerek “Biz de sizin gibi kendi üyelerimiz arasından seçilip geldik. Üyelerimiz kendi arasında kimi seçerse siz de ona saygı duyun. Bize ‘Şubeyi kapatırız. Necati Başkan giderse burası ne olur?’ deniliyor. Burası bir adamla duracaksa bir an önce kapansın biz de çaremize bakalım. Sendika bir kişiye mi kaldı?” dedi. “Bize hizmet edecek mücadele edecek insanlar lazım. Yapamadığı zaman tekrar işinin başına dönüp işçilik yapacak insanlar lazım” diyen Gül, geçici işçilerin sorunlarına dikkat çekti: “Geçici işçiler 6 ay çalışıyor 8 ay aidat ödüyorlar. Bunlar bizim üyemiz değil mi?”
Gül, işyerindeki üç farklı ücret skalası bulunduğunu, işçiler arasındaki bu farklılığın giderilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından yapılan seçimlerde muhalif aday Adem Gül’ün seçilmesi işçiler arasında sevinçle karşılandı. Seçimi kazanan liste genç ve ağırlıklı olarak yeni işçilerden oluştu. (Konya/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu'na göre 'İç Güvenlik Paketi' sürecin önünü açacak!

SONRAKİ HABER

Shahzadeh Igual, İran edebiyatını anlattı 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...