02 Mart 2015 13:39

BM: Ukrayna’da ölü sayısı 6 bini geçti

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’nın doğusunda Nisan 2014’den bu yana devam eden iç savaşta ölenlerin sayısının 6 bini geçtiğini açıkladı.

Paylaş

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’nın doğusunda Nisan 2014’den bu yana devam eden iç savaşta ölenlerin sayısının 6 bini geçtiğini açıkladı.

Cenevre merkezli BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin, son haftalarda Donetsk Havaalanı çevresi ve Debaltsevo’da artan çatışmalarda yüzlerce sivil ve askeri personelin yaşamını yitirdiğini söyledi. 

Ukrayna’nın doğusunda 1 yıla yakın süredir devam eden çatışmalarda 6 binden fazla insanın öldüğü bilgisini veren BM Yetkilisi, 15 bine yakın insanın da yaralandığını kaydetti. Ukrayna’da evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı ise 1 milyonu geçti.

12 Şubat’ta imzalanan Minsk Anlaşması’na göre ateşkes ilan eden taraflar ağır silahları sınır hattının gerisine çekmeyi sürdürüyor. Esir takasının ardından Donbas bölgesinin statüsü ile ilgili anayasa değişikliği yapılacak. Yerel seçimlerin planlandığı bölgenin Rusya ile sınırı ise Kiev yönetimine devredilecek.

Krizin çözümüne yönelik görüşmeler ise devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile barış sürecini ele aldı. Cenevre’de yapılan görüşmenin yapıcı geçtiği belirtildi. Görüşmede Ukrayna krizinin yanı sıra, Suriye ve İran nükleer sorunlarının da ele alındığı kaydediliyor.

Cenevre’de bu yıl 28’incisi gerçekleştirilen BM İnsan Hakları Konseyi toplantısında Ukrayna yönetimine çağrıda bulunan Lavrov, “savaş cephesinden” uzak durmalarını, 12 Şubat Minsk Anlaşması ile belirlenen yolda ilerlemelerini talep etti. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Ege Üniversitesi'nde açıklama yapmak yasaklandı

SONRAKİ HABER

Kaş-Kalkan yoluna "ÇED gerekli değildir" kararı iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa