02 Mart 2015 11:52

Ekrem Kaçeroğlu davasında 4 zanlıya müebbet hapis cezası istendi

İzmir’de Kobanê eylemi sırasında silahla yaralanan, yere düştüğünde linç edilen ve kaldırıldığı hastanede ölen Ekrem Kaçeroğlu'nun cinayet şüphelileri K.A., M.K., R.A. ve S.D. hakkında, müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan 4 sanığın tutuksuz yargılanmasına, Kaçaroğlu'nun ailesi tepki göstermişti.

Paylaş

İzmir’de Kobanê eylemi sırasında silahla yaralanan, yere düştüğünde linç edilen ve kaldırıldığı hastanede ölen Ekrem Kaçeroğlu'nun cinayet şüphelileri K.A., M.K., R.A. ve S.D. hakkında, müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan 4 sanığın tutuksuz yargılanmasına, Kaçaroğlu'nun ailesi tepki göstermişti.

Geçen yıl 7 Ekim'de, Kobanê'ye yönelik IŞİD saldırılarını Bornova'da protesto eden kitleye polis saldırdı. Bu sırada 38 yaşındaki Ekrem Kaçeroğlu, açılan ateş sonucu yaralandı. Kanlar içinde yerde yatan Kaçeroğlu'na daha sonra ırkçı grup saldırarak dövdü. Ağır yaralanan ve Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan Ekrem Kaçearoğlu, 10 Ekim'de hayatını kaybetti.

Olayın ardından araştırma yapan polis, TOMA'nın üzerindeki kameralardan çekilen görüntülerden Ekrem Kaçeroğlu'na saldırdıkları ve silah kullandıkları saptanan R.A., kardeşi K.A. ile akrabaları olan S.D. ve M.K.'yi gözaltına aldı. İzmir nöbetçi 4'üncü Sulh Ceza Hakimliği, Kaçaroğlu'nun ne şekilde ve kim tarafından yere düşürüldüğünün bilinmediği belirtip, ancak yerdeyken yaralıya eylemde bulunduklarından, K.A. ve M.K. için tutuklama kararı verdi. Silahla ateş eden R.A. ve S.D.'nin Kaçaroğlu'na yönelik eylemde bulunduklarına dair yeterli, güçlü delil elde edilemediğinden de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Tutuklu K.A. ve M.K. de daha sonra avukatlarının itirazı üzerine, İzmir 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı. 

KENDİLERİNİ KORUMAK İÇİN ATEŞ ETTİKLERİNİ ANLATTILAR

Ekrem Kaçeroğlu'nu öldürmekten zanlı olan R.A. ifadesinde, evlerinin taşlandığını iddia edip, "Karslı olmamız ve bu olaylara prim vermememizden dolayı evlerimizi taşlayarak, olayların içine bizi çekmeye çalıştılar. Canımı korumak ve evlere zarar gelmesini önlemek amacıyla müdahale ettim. Dışarıdan silah sesleri gelmesi üzerine dedeme ait tüfeği alıp sokağa çıktım. Mahalle sakinleri bu grupla birbirine taş atıyordu. Pazar yerinde birbirimize bir süre taş attık. Grubun evlerimize yaklaşarak ailelerimize zarar vermesini engelledik" dedi. TOMA'nın sokağa girdiği an kalabalığın içinde olduğunu da söyleyen R.A., "O sırada TOMA ile birlikte karşı gruba doğru hareket halindeyken tüfekle havaya bir el ateş ettim. Ateş ettikten sonra yeterli sayıda polis gelmesi üzerine tüfeği katlayıp koltuğumun altına aldım. Bir süre bekleyip dedemin evine gittim. Tüfeği bıraktıktan sonra pazar yerine gittim. Yerde yatan bir şahıs gördüm. Etrafı çok kalabalıktı. Ancak ben yanına gitmedim, uzaktan izledim. Ben gruba doğru değil, havaya ateş ettim. Sadece TOMA'nın önünde koştuğum sırada bir kez havaya ateş ettim" dedi. Sanıklardan S.D. ise, mahalle halkının kalabalık şekilde yerde yatan bir kişiye vurduklarını gördüğünü anlattı.

MÜEBBET HAPİSLERİ İSTENDİ

Ekrem Kaçeroğlu'nun öldürülmesiyle ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede, sanıklar K.A., M.K., R.A. ve S.D. hakkında müebbet hapis cezası istendi. Sanıkların, 25 Mart'ta İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacakları belirtildi. Cinayet şüphelisi olmalarına rağmen dört sanığın tutuksuz yargılanmasına, Kaçeroğlu'nun ailesi tepki göstermişti. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Yıldız: Kandil'de petrol arayacağız

SONRAKİ HABER

HDP'nin deprem vergilerinin araştırılması önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...