02 Mart 2015 10:32

Kobanê'de yıkıntılar arasında bir oda!

Kobanê Kanton yetkililerinin tüm temkinli yaklaşımlarına rağmen kente dönen yurttaşlardan 53 yaşındaki Enter Şêx Muhammed, 23 yıldır yaşadığı evinin harabeye dönmesine rağmen bir tarafına halı sarkıtarak oluşturduğu odada yaşamaya çalışıyor.

Paylaş

Narin ÇAPAN
Nuri Akman


IŞİD'in Kobanê'ye dönük saldırılarında kent merkezinin büyük bir bölümü kullanılamaz hale gelirken, YPG/YPJ güçleri öncülüğünde kazanılan zaferin ardından binlerce Kobanêli yurttaş kente döndü.

Kanton yetkililerinin geri dönüşler konusunda temkinli yaklaşımlarına rağmen Kobanê'ye geri dönen yurttaşlar, asayiş görevlileri tarafından kentin zarar görmemiş alanlarına yerleştiriliyor. Kobanê'ye dönen yurttaşlardan 53 yaşındaki Enter Şêx Muhammed, anılarına yakın olabilmek için 23 yıldır yaşadığı evinin yıkıntıları arasında bir tarafını halı sarkıtarak kurduğu ve her an yıkılma tehlikesi olan odasında yaşıyor.

Enter Şêx Muhammed, göç ettiği Urfa'nın Birecik ilçesinde geçen 5 aylık sürede hep Kobanê özlemiyle yaşadığını söyledi. Yaklaşık 10 gün önce özlemine dayanamadığı kente dönen Muhammed, "Bu evde 23 yıllık anılarım var. Göç ettiğim yerde her ne kadar rahat bir yaşam alanı olsa da anılarımdan uzak kalamadım. Döndüğüm ilk gün yıkık evimin önünde ateş yakarak sabaha kadar bekledim. Hava aydınlanınca da evimin yıkıntılarında yaşayabileceğim bir oda kurdum" şeklinde konuştu.

'ÇADIR KURMAK İSTİYORUM' 

Kendisi için manevi değeri olan birçok eşyanın yıkıntıların arasında kaldığını, ancak IŞİD'in kurduğu mayınlar yüzünden çıkarmaya korktuğunu anlatan Muhammed, "Geri dönenler için çalışmalar yapılıyor. Zarar görmemiş evlere yerleştiriliyor ama ne kadar uğraşsam da hayatımın en güzel anılarının geçtiği bu evden uzaklaşamadım" dedi. Ailesinin de dönüp evlerinde yaşamak istediğini, ancak evden geriye kalan duvarların her an yıkılma tehlikesi yüzünden geri dönmelerini istemediğini söyleyen Muhammed, "Kentin yeniden inşasına başlanana kadar evimin önünde bir çadır kurmama izin verilirse, çadır kurup onları da getirtmek istiyorum" dedi.

Anılarının yıkıntılar altında kalmasının yarattığı acının kentte direnerek yaşamını yitiren YPG/YPJ savaşçılarının acısının yanında hiç kaldığını dile getiren Muhammed, "Keşke burada hiç bir savaşçımız şehit düşmeseydi de evim bin kere yıkılsaydı. Yıkılan evler her şekilde geri yapılır ama şehit düşen gençlerimiz geri gelemeyecek. Bu saatten sonra onların anısına sahip çıkmak hepimizin görevidir" dedi. (Kobanê/DİHA) 


ÖNCEKİ HABER

Til Temir ve Şengal'de çatışmalar sürüyor

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa