01 Mart 2015 19:52

Sürgündeki vali: Türkiye, Musul operasyonuna destek verecek

Sürgündeki Musul Valisi Esil Nuceyfi, Irak ordusunun ABD desteğiyle bu yıl IŞİD’i Musul’dan çıkarmak için yapacağı kara harekâtına Türkiye’nin de destek vereceğini iddia etti.

Paylaş

Sürgündeki Musul Valisi Esil Nuceyfi, Irak ordusunun ABD desteğiyle bu yıl IŞİD’i Musul’dan çıkarmak için yapacağı kara harekâtına Türkiye’nin de destek vereceğini iddia etti. Nuceyfi, Türkiye'nin silah ve lojistik destekte bulunacağını söyledi. Hürriyet’e konuşan bir Türkiyeli yetkili ise, “Kara birliği göndermeyiz” dedi.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayından beri Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinde olan Irak’ın Musul kentini kurtarmak için bu yıl içinde ABD’nin desteğiyle yapılması planlanan Irak ordusunun geniş kapsamlı askeri operasyonuna Türkiye’nin de destek vereceği iddia edildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Kürt haber sitesi Rudaw’a konuşan Sürgündeki Musul Valisi Esil Nuceyfi, “Türkiye, Musul operasyonuna katılmaya karar verdi” dedi.

Vali Nuceyfi, Türkiye’nin operasyona askeri ve lojistik destek sunacağını, ayrıca silah ve cephane göndereceğini de ileri sürdü. Esil Nuceyfi’nin kardeşi olan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye giderek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştü. Nuceyfi’nin bu iddiasına Ankara’da konuya yakın çevreler sessiz kalmayı tercih etti.

Hürriyet'e konuşan bir yetkili, “Askeri açıdan son derece teknik ve hassas bir konu” dedi. Diplomatik ve askeri çevrelerde, Türk Özel Kuvvetleri’nin uzun süreden beri Kuzey Irak’ta Peşmerge’ye çok kapsamlı eğitim verdiğine dikkat çekildi. Özel Kuvvetlerin şimdiye kadar binden fazla Peşmerge’yi eğittiği vurgulandı. Bir başka yetkili, “Türkiye Irak’ta bir şekilde IŞİD’le mücadeleye destek veriyor. Musul operasyonuna kara birliği gönderme gibi bir durum söz konusu olmaz ama lojistik ve mühimmat desteği neden olmasın” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

AKP temayül yoklamasında arbede!

SONRAKİ HABER

Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması: S-400 nedeniyle F-35 imkansız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa