01 Mart 2015 16:44

'Türkiye, IŞİD'in Süryanilere saldırmasına destek veriyor'

Til Temir’de yaşayan Asuri-Süryani’ler IŞİD'in saldırısı öncesinde Türkiye tarafından bentlerle kesilen Habur nehrine 15 yıldan bu yana ilk kez su bıraktığını belirterek bu durumun bir tesadüf olamayacağını ifade etti.

Paylaş

ANF'den Mehmet Nuri Ekinci'ye konuşan Süryaniler 'IŞİD saldırısı ve Habur suyunun yükselmesinin aynı zamana denk gelmesi saldırıda Türk devletinin parmağı olduğunu gösteriyor” dedi. 

15 yıldır Habur suyunun Türk devleti tarafından kurulan bentlerle kesildiğine dikkat çeten 65 yaşındaki Yunadan Nuviya Werdem, IŞİD saldırılarının geliştiği süreçte Habur’da yükselen suyun yağmur ve kar suyu olmadığını söyledi.

Werdem, Habur suyunu besleyen kollardan Zirgan suyunun da kaynağının Türk tarafı olduğunu, aynı süreçte açılması tesadüf mü diye sordu ve, “IŞİD'e destek amacıyla Habur suyunun Türk devleti tarafından üç gün önce açıldığını düşünüyoruz” dedi.

Til Temir’in en eski yerleşik halklardan olduklarını ifade eden Werdem, Asuriler olarak Kürt ve Araplara toprak bile sattıklarını ve yıllarca barış içinde aynı topraklarda yaşadıklarına vurgu yaptı.

IŞİD TÜM İNSANİ DEĞERLERE SALDIRIYOR

IŞİD'in din, dil, ırk ve kültür ayırmadan saldırılar gerçekleştirdiğinin altını çizen Habur asayiş güçlerinden Besem Verdê, “Kürtlerle ortaklığımızdan dolayı bizden intikam almak istediler” dedi. 

Asuri-Suryani köylerinin IŞİD tarafından basılarak insanlarının katledildiğini, yaşlı, kadın ve çocukların esir alındığını ifade eden Verdi, “Onurluca yaşamak için her türlü mücadeleyi yapacağız” dedi.

YPG, Habur Savunma Güçleri, Süryani Savuma Meclisi ve Asayiş güçleri ile IŞİD'e karşı ortak mücadele içinde olduklarını ifade eden Verdê, dünyanın IŞİD katliamları ve esir Süryaniler konusunda daha duyarlı olması gerektiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nemtsov’un öldürülme anı kameralara yansıdı

SONRAKİ HABER

Gürcistan'da halk, erken seçim taleplerinde ısrarcı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa