01 Mart 2015 16:24

Diyarbakır'da 'doğamıza sahip çıkıyoruz' yürüyüşü

DBP Diyarbakır Gençlik Meclisi, 'doğamıza sahip çıkıyoruz' şiarıyla yürüyüş yaparak, gençlik öncülüğünde doğa katliamlarına karşı direniş başlatılması gerektiğini belirtti.

Paylaş

DBP Diyarbakır Gençlik Meclisi öncülüğünde "doğamıza sahip çıkıyoruz" yürüyüşü yapıldı.

Kayapınar ilçesi Rojava Parkı'ndan Park Orman'a yapılan yürüyüşe, DBP Diyarbakır eş başkanları Ali Şimşek ve Hafize İpek, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Aydın ve çok sayıda genç katıldı.

Gençler yürüyüşte, "Gençlik doğanın koruyucusudur, Kürdistan'dan doğa talancılara yer yok", "Kürdistan'da HES'lere dur diyeceğiz" pankartlarını açan gençlere, yurttaşlar araçlarından korna çalarak ve balkonlarından alkışlayarak destek verdi. 

DBP Diyarbakır Gençlik Meclisi adına açıklama yapan Osman Etyemez, "Gençlik hareketinin geliştireceği plan ve projeler Kürdistan'daki sömürü ve talan politikalarına müdahale görevini görmektedir. Nasıl ki Dicle Vadisi'nde Hevsel Direnişi talancı anlayışlara geri adım attırmıştır. Artık Kürdistan'ın öz kaynakları sermayelere peşkeş çekilmesine izin verilmemelidir" şeklinde konuştu. 

"Kürdistan doğasını katleden ve kalıcı tahribatlara neden olan anlayışlar gençliğin ve halkımızın önünde hesap verecektir" diyen Etyemez, nerede olursa oluşsun yapılacak karakol, HES, doğayı tahrip edecek yollar, ağaç kıyımları, mahalle, sokak ve köylerin işgâl edilmesine karşı direniş başlatılması gerektiğini belirterek, "Gençlik öncülüğündeki halkın duruşu, devletin bu talan pratiklerini durdurup, demokratik ve ekolojik yaşamı örecektir" şeklinde konuştu. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irkçılar ve ırkçılık karşıtları aynı gün sokağa çıktı

SONRAKİ HABER

Bakanın önünde kendisini yakmak istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...