01 Mart 2015 04:23

Fadik Sevin Atasoy kadınlar için sahnede

Fadik Sevin Atasoy İngilizce olarak kaleme aldığı tek kişilik oyunu “Muse90401” ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sahnede olacak.

Paylaş

Fadik Sevin Atasoy İngilizce olarak kaleme aldığı tek kişilik oyunu “Muse90401” ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sahnede olacak. Atasoy, oyunda Anna Karenina, Kleopatra, Mona Lisa ve ülkesi belli olmayan Muse olmak üzere dört ayrı karakteri canlandıracak.

Fadik Sevin Atasoy tarafından İngilizce olarak kaleme alınan tek kişilik müzikal komedi “Muse90401”, Sanat gezegeninden dünyaya gönderilen bir esin kaynağının edebiyat ve tarihteki kadınlara yeni bir final yazması üzerine kurulu olan bir kadın hikayesi…
Rus, Mısırlı, İtalyan ve ülkesi belli olmayan 4 farklı karakteri aksanlarıyla İngilizce oynayacak olan Fadik Sevin Atasoy, aynı zamanda hem şarkı söyleyecek, hem de dans edecek.  

Los Angeles’ın ardından “Muse90401”, Newyork, Washington, Philedelphia, Londra, Edinbourg, Avustralya ve Kanada da sahnelenmesi planlanıyor…

EDEBİYATIN KADINLARINA YENİ FİNAL METİNİ

Fadik Sevin Atasoy, oyunun yazım aşamasında tarihte dramatik sonları olan karakterler üzerinde bir araştırma yaptıktan sonra, Anna Karenina, Kleopatra ve Mona Lisa üzerinde karar verdiğini Muse’nin ise Sanat gezegeninden dünyaya gönderilen bir kadın olduğunu söylüyor. “Rus, Mısır, İtalyan ve ülkesi belli olmayan Muse karakteri ile toplam 4 karakterin aksanlarını İngilizce olarak oynamak gerekliliği detaylı bir çalışma gerektirdi. Oyunun yazım aşamasında tarihte dramatik sonları olan karakterler üzerinde bir araştırma yaptıktan sonra, Anna Karenina, Kleopatra ve Mona Lisa üzerinde karar verdim, hepsinin ortak özelliği bir edebiyat ya da sanat eserinde yer almış olmaları idi. Dördüncü karakterimiz Muse ise, Sanat gezegeninden dünyaya gönderilen bir kadın. Ayrıca oyun müzikal olduğu için hem şarkı, hem de dansların çalışması da buna eklenince yüksek performans gerektiren bir eserin içinde buldum kendimi… İşin en komik tarafı oyunun yazarı olarak, oyuncumu yani kendimi iyi tanıyor olmamdan kaynaklı, kendimi zorlayacak çıtayı daha yukarı taşıyacak tüm zorlukları ekledim.  İçimdeki yazar ve oyuncu birbirine meydan okumaya başladı. Bu projenin beni bir sanatçı olarak çok geliştirdiğini ve büyüttüğünü gördüm.”

Prodüktörlüğünü Fadik Sevin Atasoy’un sahibi olduğu Red Case Entertainment’ın üstlendiği, yönetmenliğini ödüllü yönetmen Che Rea Adams’ın yaptığı “Muse90401”, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Los Angeles Edgemar Center forTheArts Tiyatrosunda sahnelenecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Doğu-batı koridorunda kadın

SONRAKİ HABER

Bulgaristan’da NATO tatbikatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa