28 Şubat 2015 17:11

Erdoğan: Hakim 'İdamın isteniyor' deyince şaşırdım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği tarafından düzenlenen, '28 Şubat'lar Bin Yıl Sürmez' programına katıldı. Erdoğan, 28 Şubat'ta hakimin kendisine 'idamın isteniyor' dediğini iddia etti.

Paylaş

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada adını vermeden Nuh Mete Yüksel'in kendisi için hazırladığı iddianameden söz etti. 28 Şubat'ı yapanların şahsını da hedef aldıklarını söyleyen Erdoğan, "Çok iyi tanıdığınız bir savcı davayı açtığında ben şok oldum" dedi.

Erdoğan, "Ne yaptığımı da şaşırdım. Hemen anında 3 saat ifade. 3 saat ifadeden sonra nöbetçi hakimin karşısına çıktım. Fakat hakim beyde biraz yüzünde tebessüm vardı. O biraz beni rahatlattı. 'İdamın isteniyor' deyince orada şaşırdım. İçeride verdiğim ifadelerle istenen şeyin uygun olmadığını gördüm. Arkadan takipsizlik kararı geldi. Tezgahı iyi kuramamış, tezgah orada bozuluverdi. Niye? Kaderin üstünde bir kader vardır" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nasıl bu millet milli şef dönemini kabus gibi hatırlıyorsa, 1960 darbesini yapanları, 55 yıl sonra dahi lanetle anıyorsa, 1980 darbesini yapanları 35 yıl sonra sorguya çekiyorsa 28 Şubat'ın failleri de aynı şekilde maşeri vicdanda mahkum olmuşlardır" dedi.

Erdoğan, 28 Şubat'ı hukuk önünde mahkum etmek için üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade ederek, "Ama aynı çarpık anlayışın bir başka tezahürü olan paralel devlet yapılanmasının emniyet ve adalet sistemi içinde yol açtığı sıkıntı bu davanın sağlıklı şekilde yürümesini engelledi. Paralel devlet yapılanması 28 Şubatçıların, 1960 darbecilerinin, 1980 ihtilalcilerinin yapmak istediklerini, cemaat görüntüsü, hizmet kılıfı altında yapmak isteyen bir yapının adıdır. Zaten bunun için biz 17-25 Aralık hadisesine ne diyoruz, 'darbe teşebbüsü' diyoruz. 28 Şubatçıların 1998'de şahsımı mahkum ettirmeleri, şahsımla değil, temsil ettiğim değerlerle, onun devamıyla ilgili bir davaydı. Düşünün ki Milli Eğitim Bakanlığı'nın Talim Terbiye Kurulu'nun teyit ettiği, tescil ettiği, tavsiye ettiği bir dörtlüğü okuduğum için tuttular içeri attılar. Ve gerekçe devleti yıkmak. Bir dörtlükle devleti yıkacağız. Bunları yaşadık. Ama elhamdülillah nereden nereye geldik" diye konuştu.

'KONGREYE MONGREYE GEREK YOK'

Konuşmasında sözü yeni anayasa ve başkanlık sistemine getiren Erdoğan, savunma sanayinde Türkiye'nin çok önemli projeleri hayata geçirdiğini hatırlattı. Erdoğan," Pek çok önemli projeyi hayata geçirdik. Hala aşamadığımız engeller, hala aşamadığımız sorunlar var. Silahlı kuvvetlerimizin dışa bağımlılığını yüzde 50'nin altına indirmiş vaziyetteyiz. Bunun daha da ileri gitmesi gerekiyor"dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin her alanda hak ettiği yere ulaşması için yeni Anayasa ve Başkanlık sisteminin şart olduğunu sözlerine ekledi. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaşar Kemal'i kaybettik

SONRAKİ HABER

Tepebaşı Belediyesi ve ÇGD'den Evrensel’e dayanışma ödülü 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...