28 Şubat 2011 12:22

Umman'da isyan ateşi büyüyor

LİBYA’nın ardından isyan ateşinin sıçradığı son ülke olan Umman’ın sanayi kenti Sohar’da, siyasi reform talebiyle yapılan eylemler üçüncü gününde de devam ediyor. Görgü tanıkları, göstericilerin, dün Sohar’da bir süpermarketi ateşe verdiğini ve iki meydanda toplandığını söylediler

Umman'da isyan ateşi büyüyor

Paylaş

LİBYA’nın ardından isyan ateşinin sıçradığı son ülke olan Umman’ın sanayi kenti Sohar’da, siyasi reform talebiyle yapılan eylemler üçüncü gününde de devam ediyor. Görgü tanıkları, göstericilerin, dün Sohar’da bir süpermarketi ateşe verdiğini ve iki meydanda toplandığını söylediler. Önceki gün yapılan gösteriler sırasında polisin plastik mermiyle ateş açması sonucu iki kişi ölmüştü.

Gösterilerin ardından Umman Sultanı Sultan Kabus Bin Said’in, hükümetine acilen 50 bin vatandaşa iş verilmesi emrini verdiği bildirildi. Sultan Kabus, ayrıca, İşgücü Bakanlığı’na kayıtlı ve iş arayan her vatandaşa iş buluncaya kadar aylık 390 dolar ödeneceğini ilan etti.

Umman Sultanı, Kraliyet Mahkemesi Divan Bakanı Seyyid Ali Bin Hamud El Buseydi’yi halkla görüşmesi ve taleplerini dinlemesi amacıyla Sohar’a gönderdi. El Buseydi’nin başkent Muskat’a 300 kilometre uzaklıktaki Batina kasabasına doğru yola çıktığı öğrenildi.

Halkın, El Şura Meclisi’ne daha fazla yetki verilmesi çağrısına karşılık Sultan Kabus, El Buseydi’nin başkanlığında bir bakanlık komitesi kurulduğunu açıkladı. Komite, Bakanlar Konseyi vekil başbakan Seyyif Fahad Bin Mahmud El Said ile yapılacak görüşmelerin ardından tavsiyelerini Sultan’a iletecek.

Bunun yanı sıra Umman Sultanı, savcılık departmanının bağımsızlığının sağlanması amacıyla hükümetinden gerekli tedbirleri almasını istedi. Şubat ortasında özel sektörde çalışan vatandaşların maaşına da yüzde 43 zam yapılmıştı.
Umman Sultanı Kabus Bin Said, önceki gün siyasi reform çağrıları üzerine kabinesinde revizyon yaparak altı bakanı değiştirmişti. (DIŞ HABERLER)


CEZAYİR’DE BİR KİŞİ KENDİNİ YAKTI

CEZAYİR’in doğu kesimindeki Bordj Bou Arredidj bölgesinde, kendini yakan bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
El Vatan gazetesinin haberine göre, kimlik kartıyla ilgili bir sorun yüzünden kendini yaktığı belirtilen Abdürrezzak adlı bu kişinin kaldırıldığı hastaneden bir kaynak, 25 yaşındaki adamın üçüncü derece yanıkları olduğunu, derhal hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamadığını kaydetti. Bu son olayla birlikte Cezayir’de kendini yakarak öldürenlerin sayısı beşe yükseldi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

“Kürt Kuma” önerisini eleştiren gazeteciye 11 ay hapis cezası

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa