28 Şubat 2015 15:47

Encü: Roboskî'de kardeşim katledildi, asker olmayacağım

Roboski ailelerinden vicdani retçi Faruk Encü pasaport işlemlerini yapmak için gittiği Şırnak Emniyeti'nde gözaltına alınarak askerlik şubesine götürüldü. Encü, vicdani reddini Şube'de de yinelerken, 'Roboski'de kardeşim paramparça edilerek katledildi. Bu ülkede çocuklar ölüyorsa ben bu ülkenin askeri olmayacağım' dedi.

Paylaş

Demokrathaber.net sitesinde yer alan habere göre Faruk Encü, gözaltına alındıktan sonra askerlik şubesine götürüldü. 

Encü şöyle konuştu: "Ben vicdani reddimi açıklamadan önce büyük bir talihsizlikle askerlik şubesinde yoklamamı yaptırmıştım. Hal böyle olunca işlemler yapıldı 15 lira para verildi ve beni askere göndermek istediler. 
Ben ise verilmek istenen parayı iade ederek almadım ve askerliği yapmayacağıma dair dilekçe yazdım. Dilekçemde şunlar yer alıyordu: '28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ye ait savaş uçakları tarafında başta kardeşim olmak üzere 34 kardeşim paramparça edilerek katledildi. Bu ülkede çocuklar ölüyorsa ben bu ülkenin askeri olmayacağım. Ve 28 Aralık 2013 tarihinde vicdani reddimi açıkladım. Bu sistemin bir parçası olmayacağımı oradan duyurmuştum' diyerek dilekçeye, Vicdani retçi Faruk Encu yazdım ve imzayı attım." (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savcı, 'Bu heykel mekaplı' dedi, sanatçıyı PKK'li ilan edip dava açtı

SONRAKİ HABER

Sivas'ta 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...