28 Şubat 2015 13:38

Kobanê köylerini koruyan öz savunma güçleri

YPG/YPJ'nin IŞİD'den temizlediği köylerine dönen Kobanêliler, öz savunma temelinde silahlanarak köylerinin savunmasında yer alıyor.

Paylaş

IŞİD saldırıların başladığı 15 Eylül tarihinin ardından yaşadığı köylerden göç etmek zorunda kalan binlerce Kobanêli, IŞİD'den temizlenen köylerine dönüşe başladı. 

Köylerinin savunmasında yer alan Kobanêliler, IŞİD'in işgali altında bulunan köyleri özgürleştirme operasyonlarında da etkin bir şekilde katılıyor.

'TOPRAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ' 

IŞİD'in saldırıları sonrası yaşadığı Qorê köyünden göç etmek zorunda kalan 55 yaşındaki Cemil Ehmed, aylarca uzak kaldığı köyünün özgürleştirilmesiyle geri dönerek köyünün savunmasında yer aldı.

Ehmed, "Saldırılar yoğunlaşınca YPG/YPJ güçleri denetiminde olası bir sivil katliamına karşı yaşadığımız topraklardan çıkarıldık. Yaşım ilerlediği için yoğun saldırılara karşı burada kalamadım ama koşullar oluşunca özgürleştirilen köylerimizin savunmasında etkin rol almaya başladık. Değerlerimize dönük olası ikinci bir saldırının önüne geçebilmek için yaşadığımız topraklarımızı korumaya devam edeceğiz" dedi.

'IŞİD'E İZİN VERMEYECEĞİZ' 

Göç ettiği köylerinin özgürleştirilmesiyle köyünün savunmasında yer almaya başlayan gençlerden Nusret Ehmed ise,  "Kanımızın son damlasına kadar şehit düşen arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı değerlere sahip çıkacağız. DAİŞ çetelerinin bir daha topraklarımızın yakınından bile geçmesine izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu. (Kobanê/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beştaş: Seçmenlerimiz 9 Mart'a kadar kayıtlarını yaptırmalı

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa