28 Şubat 2015 11:13

Hükümet İç Güvenlik Yasasına devam ederse barış adımıyla çelişki olur

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bülent Arınç'ı 'çözüm süreci bitsin' diye elinden geleni yapmakla eleştirdi. Demirtaş, 'Barış sürecine bu kadar tahammülsüzse kendisine istifa etmesini tavsiye ederim. Ya hükümet sözcülüğünden ya da bakanlıktan ayrılsın. Kendisinin tahrikleriyle bu iş yürümüyor. Zorlanıyoruz doğrusu' dedi.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet ve İmralı Heyeti'nin ortak basın açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Büyük tepki çeken iç güvenlik paketine dikkat çeken Demirtaş, "Parlomentoda görüşülen güvenlik yasasının da gözden geçirilmesi gerekir, barış getirecek bir yasa tasarısı değildir" dedi.

Demirtaş'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

"Bugün yapılan ortak açıklama bir müddettir HDP yönetimi olarak üzerinde çalıştığımız ve Türkiye’de müzakarelerin sağlıklı bir noktaya geldiği konusunda önemli gördüğümü bir çağrıydı. Müzakerelerin başlaması, özgürlüklerin genişlemesi konusunda kritik bir sürece gelinmiş oldu. Hükümetin somut adımlarla ilerlemesi gerekir. PKK’nin de silahsızlanma konusunda hazırlığını yapması gerekir. Hayırlra vesile olur, barış için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirir diye temenni ediyorum. Parlamentoda görüşülen güvenlik yasa tasarısının da kesinlikle gözden geçirilmesi gerekir, hükümet bir yandan güvenlik paketinde ısrar edip diğer yandan barış için adımlar atıyorum derse bu çelişkili bir durum olur. Barış getirecek bir yasa tasarısı değildir.

İktidar köşeye sıkışmışsa bunun nedeni nedir?  Bizim mücadelemizdir böyle algılanması lazım. Silahsızlanma, ateşkes gibi durumlar konuşuluyorsa bu AKP'nin lütfu değildir, barış isteyenlerin çabasıdır. Bu, hükümeti kurtarma operasyonu da değil, hükümetin lütfu da değil. İç güvenlik paketini göreceğiz, izleyeceğiz. Hükümet, üzerine düşen görevleri, topluma verdiği sözleri yerine getirecek adımlarla ilerlemedi. Barışa uzaklaşalım diye çalışmıyoruz, Barışı çok arzuluyoruz. Hükümet yürüttüğü politikayla, zerre kadar umut vermiyor, barışa yaklaşmıyor."

Demirtaş, PKK'nin kongresini ne zaman toplayacağı yönündeki bir soru üzerine ise "10 madde üzerinde genel konsensüs sağlandıktan sonra kongre çağrısı yapılabilir" dedi. 

'ARINÇ, ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİTİRMEK İSTİYOR'
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Antalya'da 'Antalya Kahvaltı Grubu'yla, Ramada Plaza Otel'deki kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı öncesi gazetecilerin soruları yanıtlayan Selahattin Demirtaş, barajı aşmak üzere olduklarını söyledi, “Oyumuz barajın sınırında artı eksi 1 olabilir" dedi.

Halen yapılması gereken örgütlenme çalışmaları olduğunu kaydeden, anketlerin ancak bu aşamadan sonra anlamlı olacağını kaydeden Demirtaş, “AKP'ye yakın bazı şirketlerin yaptırdığı anketlerin de kesinlikle güvenilirliği yoktur. Geçen hafta AKP'yi düşük gösteren bir anket şirketine polis baskını yapıldı. Bu kadar antidemokratik bir kamuoyu araştırma mekanizması var. Tümüyle yönlendirmeye dönük çalışan kamuoyu araştırma şirketleri de var" diye konuştu. 

'ASLA BAŞKAN OLAMAYACAK'

Farklı şirketlerin ortalamasını alarak yaptıkları değerlendirmede oy oranlarının yüzde 9.5 ila 9.8 arasında olduğunu kaydeden Demirtaş, şunları söyledi:

“Barajın altında kalabiliriz. Ama bunu Türkiye'nin büyük bir felaketi olarak değerlendirmek de yanlıştır. Panik havasıyla, korku havasıyla 'AKP bir kez daha tek başına iktidar olacak, anayasayı değiştirip başkanlık sistemini oturtacak. Bizim geleceğimiz kararacak' diye korkmanın da bir anlamı yok. AKP tek başına iktidar olmayı başarsa, tek başına anayasa yapmayı başarsa bile hileyle, aldatmayla oy hırsızlığıyla bunu başarsa bile yeni anayasayı yapamayacak, başkanlık sistemini getiremeyecek. Bunun koşulları yok. Şu hissiyatla HDP'ye oy verilme mecburiyetinde kalınmasın, biz ehveni şer değiliz. Kötünün iyisi değiliz. İnsanlar AKP'den korktukları için HDP'ye oy versin istemiyoruz. Biz ne korku üzerinden siyaset yapmak istiyoruz ne de geleceğe dair korkular üzerinden siyasi bir rant elde etmek istiyoruz. Biz bu iktidarı şu veya bu şekilde alaşağı edeceğiz. Kendini sarayın sahibi zanneden sultanlar asla başkan olamayacaklar, başkanlığın tek bir gününü bile yaşayamayacaklar."

Demirtaş, HDP'nin baraj altında kalması halinde gidip evde oturmayacaklarını, Türkiye'nin 4'üncü büyük partisi olduklarını sadece meclis grubu olmadan parti çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

YASA ÇIKMADAN MECLİS KAPANABİLİR

Selahattin Demirtaş, Mecli'ste görüşmeleri devam eden 'İç Güvenlik Reform Paketi'ne ilişkin bir soruya ise yasanın, muhalefet iyi direnirse yasa çıkmadan parlamentonun kapanabileceğini söyledi. Görüşmelerde geçen 2 hafta içinde oturumları yöneten meclis başkanvekillerinin AKP milletvekilleri olduğunu ve çok yanlı bir tutum sergilediğini belirten Demirtaş, “İktidarın, AKP grubunun haklarını korudular, muhalefetin haklarını ihlal ettiler. Buna rağmen iki haftada yarısına gelindi. Önümüzdeki iki hafta muhalefetin iki temsilcisi parlamentoyu yönetecek. Dolayısıyla içtüzük tam olarak uygulanırsa geri kalan yarıyı bir ayda ancak geçirebilirler. Bu da Mart'ın sonuna denk gelir ki parlamentonun kapanma zamanıdır" diye konuştu.

Demirtaş, yasanın geri çekilmesini ve komisyonda tekrar tartışılmasını önerdi ve “Başbakan'ın bonzaiye, molotofa ihtiyacı var. O maddeleri görüşelim, konuşalım, 2 maddeye düşürelim" çağrısı yaptı. 

ARINÇ ÇÖZÜM SÜRECİNDEN RAHATSIZ

Demirtaş, açıkladığı taslak metindeki 10 maddeye ilişkin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 'Demirtaş başta olmak üzere Kandil'in ağzıyla konuşuyorlar' açıklamalarının hatırlatılması üzerine çözüm sürecinin Arınç'ın tarzıyla sürdürülmesi durumunda bugünlere gelemeyeceğini söyledi.

Bülent Arınç'ın süreci bozmak için uzun süredir uğraştığını ifade eden Demirtaş, “Çözüm süreci bir yerde tıkansın, biz de aynı üslupla cevap verip süreci tıkayalım diye sayın Arınç uzun süredir çaba sarf ediyor. Bunun bilinmesinde fayda var. Büyük bir rahatsızlık duyduğunu biliyoruz. Bülent Arınç çözüm sürecinden rahatsızlık duyuyor. Bunu kulislerde de duyuyoruz. Söylemlerini de buna bağlıyorum" diye konuştu.

Dile getirdiği 10 maddeyi kafasından uydurmadığını söyleyen Selahattin Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sayın Arınç Bakanlar Kurulu'nda bu 10 maddeyi tartışmadınız mı? Bu 10 maddeyi hükümetin çözüm süreci kurulunda da tartışmadınız mı? İmralı'da bu 10 madde tartışılmadı mı? Bu ilkeler üzerinde uzlaşma sağlanacağı üzerine sözler vermediniz mi? Verdiniz. Türkiye kamuoyundan niye saklıyoruz? Bu 10 madde gayrimeşru 10 madde midir? Türkiye'yi geriye götürecek, bölecek, parçalayacak 10 madde midir? Hayır. Evrensel, insan hakları standardını yükseltecek 10 maddeden bahsediyoruz. Dolayısıyla hükümet sözcüsü olarak bu tür gayri ciddi yaklaşımlarla süreci yürütemeyeceğinizi görmelisiniz."

'ORTAK AÇIKLAMAYA KARŞI DEĞİLİZ'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın bugün Başbakanlık Ofisi'nde HDP heyetiyle yaptığı görüşmede çözüm sürecine ilişkin ortak açıklama konusunda bir tartışmanın yürütüleceğini kaydeden Demirtaş, ortak açıklama yapılmasına karşı olmadıklarını söyledi. Çözüm sürecinin geldiği aşamayı tespit eden ve geleceğe dönük öngörüsü olan bir açıklamanın, çağrının Türkiye'nin lehine olacağını söyleyen Demirtaş, “Hükümetle yapılacak görüşme bugün bu noktaya gelirse biz kamuoyuna ortak açıklama yapmaktan memnuniyet duyarız. 10 maddeyle birlikte başka çağrılar da içerebilir. Biz bundan kaçmayacağız" dedi. 

'İSTİFA ETMESİNİ TAVSİYE EDERİM'

Bu noktada herkesin kullandığı dile, üsluba dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Demirtaş, “Türkiye'nin barışı HDP'den ve AKP'den kıymetlidir. Hükümet sözcüsünden bunu bekliyoruz. Gayriciddi yaklaşımları bırakmasında fayda var. Barışı ve çözüm sürecini desteklemeyen bir Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü olabilir mi? Resmen olay bitsin diye elinden geleni yapıyor. Barış sürecine bu kadar tahammülsüzse kendisine istifa etmesini tavsiye ederim. Ya hükümet sözcülüğünden ya da bakanlıktan ayrılsın. Kendisinin tahrikleriyle bu iş yürümüyor. Zorlanıyoruz doğrusu" şeklinde konuştu. (Antalya/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de ülkücüler Kürt aileye saldırdı iddiası

SONRAKİ HABER

Limak'a satılan Gaziantep Çimento için imar planı değişikliği: Yerine AVM yapılabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa