28 Şubat 2015 12:04

İzmir'de ülkücüler Kürt aileye saldırdı iddiası

İzmir Karabağlar'da oturan Diyarbakırlı Çoban ailesine ülkücü bir grubun, 'Kürtler İzmir'den gitsin' diyerek saldırdığı iddia edildi. Olayı Eski İzmir Karakolu'na bildiren ve sorumlular hakkında şikayetçi olmak isteyen Ali Çoban'a ise polis, 'Bugün git yarın gel' cevabını verdi.

Paylaş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde oturan Diyarbakırlı Çoban ailesi, 25 Şubat Çarşamba günü aile ziyaretinden dönerken evlerinin kapısının önünde "Kürtler İzmir'den gitsin" denilerek ülkücü grup tarafından darp edildi.

Saldırıya uğrayan Ali Çoban'a ise, şikayetçi olmak için gittiği Eski İzmir Karakolu'nda da polisler tarafından, "Bugün çok yoğunuz yarın gel" yanıtı verildi. 

Çoban'ın anlatımına göre olay şöyle gelişti: "Eşim ve 3 aylık bebeğim ile aile ziyaretinden dönüyordum. Hava karanlıktı. İki taksi biz eve girmek üzereyken durdu ve elleri sopalı en az 15-20 kişi bize saldırmaya başladı. Saldırırken de 'defolun gidin buradan', 'giderek sayınız artıyor' gibi cümleler söylediler. Ben de eşimi ve kızımı evin bahçesine attım. Sırtıma doğru sopalarla vurdular. Bana yardım etmeye gelen ağabeyim de darp edildi. Saldırganlar buraya yakın bir mahallede oturuyor daha öncede saldırmışlardı." 

DARP RAPORU VAR

Olayın hemen ardından ağabeyi ile birlikte Eski İzmir Karakolu'na giden Çoban, polislerin kendisi ile hiç ilgilenmediğini ve nüfus cüzdanına baktıktan sonra, "Bugün çok yoğunuz yarın gel" dediğini anlattı. Karakoldan çıktıktan sonra yine ağabeyi ile birlikte Karabağlar Devlet Hastanesi'ne giderek darp raporu alan Çoban, "Bizim başımıza gelen şey başka birinin başına gelseydi, polis yine sessiz kalacak mıydı? Bu insanlar benim evimi biliyor ya tekrar saldırırlarsa can güvenliğimiz yok" diyerek karakola ifade vermek için tekrar gideceğini belirtti. 

DUYARLILIK ÇAĞRISI YAPILACAK

Çoban, saldırı sonrası olayı HDP Karabağlar ilçe örgütüne iletince, saldırı İHD ve avukatlara bildirildi. HDP'nin girişimi ile Karabağlar'da bulunan köy dernekleri bir araya getirilerek, Karabağlar'da yaşayan farklı etnik kökendeki halklar için duyarlılık çağrısı yapılması planlanıyor. 

Çoban, önümüzdeki günlerde saldırıyla ilgili suç duyurusunda bulunacak. (İzmir/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Taşeron işçiler maaş alamayınca eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Bildirici'den diğer RTÜK üyelerine: RTÜK, iktidarın kontrolünden uzak olmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa