28 Şubat 2015 11:31

Dikili Gezi sanıklarının 28'ine beraat, 3'üne Erdoğan'a hakaretten para cezası

Dikili'de Gezi direnişine katıldıkları için haklarında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 31 sanıktan 28'i beraat ederken, 3 sanığa, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'hakaret ettikleri' gerekçesiyle 9 bin 700'er lira para cezası verildi.

Paylaş

İzmir'in Dikili ilçesinde 1 Haziran 2013 tarihindeki Gezi direnişi nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katıldıkları için 31 kişi hakkında, "Gösteri ve Yürüşleri Kanunu'na Muhalefet" suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dikili Asliye Ceza Mahkemesi'nde altıncı celsesi dün görülen davanın karar duruşmasına; aralarında Dikili Belediye eski Başkanı Osman Özgüven, CHP Dikili İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener, dönemin Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Dikili Şube Başkanı Ahmet Tutan, dönemin Eğitim-Sen Dikili Şube Sözcüsü Bekir Argun'un da aralarında bulunduğu 12 sanık ile sanık vekili avukatlar Soner Akgül, Hasan Altıparmak ve Nedim Değirmenci katıldı. Avukatlar önceki savunmalarını tekrar ederken, sanıklar birer birer söz alarak beraatlarını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, 28 sanığa beraat verdi. Sanıklardan Çağdaş İkiz, Sinan Demirdöven ve Deniz Öztürk'ün ise dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle 9 bin 700'er lira adli para cezası ile cezalandırılmasına ve 24 ay eşit taksitler halinde ödenmelerine karar verildi.

'CEZALARI BİRLİKTE ÖDEYECEĞİZ'
Duruşma sonrası basın açıklamasında konuşan Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven, "Dikili'de de vatandaşlar demokratik haklarını kullanarak barışçıl bir şekilde basın açıklamasında bulunmuşlardır. Basın açıklaması ve barışçıl gösteri yapmak demokratik bir haktır. Bugün üç kardeşimiz şimdi Cumhurbaşkanı olan vatandaşa gezi protestoları eylemlerinde hakaret ettiği gerekçesiyle 10'ar bin lira para cezası aldı. Orada binlerce kişi yürüdü. Cezayı neye dayanarak verdiler bilmiyorum. Bu konuda bilirkişi tayin edilseydi, o çocukların hakaret ettiklerini binlerce kişi arasından seçerek raporlayabilirler miydi? O çocukların mağdur olmasına asla izin vermeyeceğiz. Kampanya başlatıp cezalarını hep birlikte ödeyeceğiz" diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

İmralı Heyeti ve Yalçın Akdoğan ortak açıklama yaptı

SONRAKİ HABER

Yargıtay'ın bozma kararı verdiği Cumhuriyet davası bugün görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa