28 Şubat 2015 00:40

Rus muhalif lider Nemstov silahlı saldırıda öldürüldü

Rusya’nın ünlü muhalif liderlerinden biri olan Boris Nemtsov, Moskova'da dün gece saatlerinde arkasından silahla ateş edilerek öldürüldü.

Paylaş

Rusya’nın başkenti Moskova’da ülkenin ünlü muhalif liderlerinden biri olan Boris Nemtsov öldürüldü. Kremlin karşıtı gösterilerde öne çıkan isimlerden Nemtsov, muhalif Parnas Partisi'nin eş başkanlığını yapıyordu.

Rus haber ajansı İnterfaks’a konuşan güvenlik gücü kaynakları, Moskova’da Parnas Partisi Eş Başkanı Nemtsov’a silahlı saldırı yapıldığını ifade etti. Kaynak, “Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Nemstov’a 4 el ateş etti. Aldığı yaralar sonucunda politikacı hayatını kaybetti.” dedi. İnterfaks’a göre Nemstov, 1 Mart’ta yapılması planlanan kriz karşıtı Vesna isimli gösterinin organizatörlerinden biriydi. Rusya İçişleri Bakanlığı, Boris Nemtsov’un Kızıl Meydan yakınlarında bir alanda öldürüldüğünü doğruladı.

Muhalif Parnas Partisi yöneticilerinden İlya Yaşin, “Maalesef Boris’in cesedi önünde duruyorum. Bolşoy Zamoskvoretskiy Köprüsü'nden olay yerine bakıyorum. Cesedi görüyorum. Çevresinde çok sayıda polis var.” bilgisini paylaştı. Moskova Emniyet Müdürlüğü, Nemtsov’un, Bolşoy Kamınnıy Köprüsü'nde arkasından ateş edildiğini açıkladı.

'TEDİT EDİLİYORDU'
Moskova’da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden muhalif lider Boris Nemtsov’un aile avukatı Vadim Prohorov, Nemtsov’un sosyal medya aracılığıyla tehdit aldığını açıkladı.

Interfax’a konuşan Prohorov, “Birkaç ay önce Nemtsov’a sosyal medya üzerinden tehdit yapıldı. Biz bu tehditlerle ilgili polise başvurduk. Maalesef hiçbir tepki gösterilmedi.” eleştirisi getirdi. Prohorov, Nemtsov’un ölüm tehdidi aldığının, ancak bunun aylar önce olduğunun altını çizdi.

Interfax’a konuşan bir başka yetkili, soruşturma komisyonunun çok farklı senaryolar üzerinde çalıştığını belirtti. 1 Mart’ta ekonomik krizle ilgili düzenlenecek gösteride provokasyon hedeflendiği de değerlendirilen senaryolar arasında yer alıyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Elbette, Nemtsov’un ölümü siyasi faaliyetleri ile ilgili. Kendisi Yaroslavl Bölge Parlamentosu'nda görev yapıyordu. Buna bakmak lazım.” dedi.

İş irtibatlı bir kısım senaryolar üzerinde de çalışıldığını belirten yetkili, “Kişisel düşmanlıklar gibi alternatifler de dikkate alınıyor.” bilgisini paylaştı.

PUTİN KATİLLERİN BULUNMASINI İSTEDİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, muhalif lider Boris Nemtsov’un gece saatlerinde arkasından silahla ateş edilerek öldürülmesi olayını doğrudan takip edeceğini açıkladı. Putin, olayı gerçekleştiren faillerin en kısa sürede bulunmasını istedi. 

Kremlin basın danışmanı Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in acil bir araştırma grubu oluşturulmasını istediğini belirtti. Peskov, “Rusya lideri, Soruşturma Komisyonu, İçişleri Bakanlığı, istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi yetkililerinin de bir soruşturma grubu oluşturulmasını istedi. Tüm olayı kendi özel kontrolüne aldı.” dedi.

Putin, trajik bir şekilde hayatını kaybeden Nemtsov’un yakınlarına ve arkadaşlarına derin başsağlığı dileklerini iletti  Rusya İçişleri Bakanlığı, Nemtsov’un katillerinin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlattı. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

12 ilde 28 polis gözaltına alındı, 1 polis aranıyor

SONRAKİ HABER

Sulh Ceza Hakimliği istismar sanığı babanın yeniden yargılanmasına karar verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...