28 Şubat 2015 09:08

12 ilde 28 polis gözaltına alındı, 1 polis aranıyor

Eskişehir merkezli 12 ilde yapılan polise yönelik operasyonda, aralarında müdür ve amirlerin de olduğu 28 kişi hakkında adli işlem başlatıldı, bir kişi ise aranıyor.

Paylaş

Eskişehir Valiliği, bu sabah başlatılan Eskişehir merkezli polise yönelik operasyonun, 12 ilde yapıldığını, aralarında müdür ve amirlerin de olduğu 28 kişi hakkında adli işlem başlatıldığını, bir kişinin aranmasına devam edildiğini açıkladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 28.02.2015 günü Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, kurulun örgüte üye olmak, örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, iftira, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, kamu araçlarının usulsüz olarak suçta kullanılması” iddiasıyla ilgili Eskişehir merkezli 12 ilde polise yönelik eş zamanlı operasyon yapıldığı kaydedildi. 

Açıklamada, başta Eskişehir olmak üzere Kırklareli, Kırşehir, Kastamonu, Karabük, Antalya, Kayseri, Kocaeli, Diyarbakır ve Ankara ili olmak üzere 12 ilde eş zamanlı yapılan operasyon sonucunda, bir 2. sınıf emniyet müdürü, iki 3. sınıf emniyet müdürü, bir 4. sınıf emniyet müdürü, iki emniyet amiri, bir başkomiser, üç komiser yardımcısı, 19’u polis memuru olmak üzere toplam 28 kişi hakkında adli işlem başlatıldığını, bir kişinin aranmasına devam edildiği vurgulandı.

FUAT AVNİ YİNE BİLDİ
Fuat Avni isimli Twitter kullanıcısı, bu sabah erken saatte başlayan operasyonu dün akşam duyurmuştu. Fuat Avni, Twitter'da Eskişehir'de operasyon yapılacağını ve istihbaratçı polislerin gözaltına alınacağını yazmıştı.

ESKİŞEHİR'DE 10 POLİS GÖZALTINA ALINDI
Eskişehir'de KOM şube ekipleri tarafından belirlenen çeşitli adreslere düzenlenen operasyonda ilk belirlemelere göre 10 polis gözaltına alındı. Gözaltına alınan polisler, sağlık kontrolünün ardından KOM şubeye götürüldü. Polislerin burada ifadesinin alınacağı belirtildi.

Alınan bilgiye göre, Eskişehir'de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, savcılığın talimatı ile sabah saat 06.00 sularında belirlenen polislerin evine eşzamanlı operasyon düzenledi. Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Orhan Sancak yönetimindeki operasyonda, aralarında haklarındaki soruşturma sebebiyle açıkta olan ve halen aktif görevde olan istihbaratçı 10 polis gözaltına alındı. Eskişehir eski İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve eski İstihbarat Şube Müdürü Mustafa Aygün, eski İstihbarat Şube Müdürü Mustafa Arık, Komiser Mustafa Ünal, Komiser Nureddin Külçü, Erdoğan Balaban, Kubilay Ercan, Musa Kahraman, bir süre önce Kastamonu’ya atanan ve şu an burada izinde olan Komiser Erkan Soydan ile ismi öğrenilemeyen iki polis yapılan eşzamanlı operasyon kapsamında gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünden geçirilen polisler, daha sonra Kütahya Yolu üzerindeki Aydıner Hizmet Binası'nda yer alan Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Bu arada, Terörle Mücadele Şubesi'nin, dosyayı kabul etmediği için operasyonu KOM Şube’nin yaptığı kaydedildi. Öte yandan, KOM Şube Müdürü Harun Yıldırım'ın aynı zamanda Vali Güngör Azim Tuna’nın da uzun süredir özel kalem müdürü olarak görev yaptığı belirtildi. Yıldırım’ın böylelikle hem KOM Şube Müdürlüğü'nü hem de valinin özel kalem müdürlüğü görevini birlikte yürütmesi dikkat çekti. 

Söz konusu polis ve müdürlerin gözaltına alınma gerekçesinin ise 'usulsüz dinleme' iddiaları olduğu belirtildi. Buna göre, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, söz konusu polisler hakkında, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, kurulan örgütü üye olmak. Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, iftira, özel hayatın, haberleşmenin gizliliğini ihlali, kişisel verilerin hukuk aykırı olarak kaydedilmesi, kamu araçların usulsüz olarak suçta kullanılması" iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verdiği öğrenildi. Gözaltına alınan polislerin evlerinde ise arama kararı olmadığı belirtildi.

Bu arada, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın talimatıyla 7 aydan bu yana Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nde usulsüz dinleme iddiaları üzerine müfettişlerce 3 kez 2014 yılından 2008 yılına kadar uzun süreli araştırma ve inceleme yapılmış ancak usulsüz dinleme ve kayıtlara rastlanmadığı ortaya çıkmıştı. Ancak bunu rağmen 3 yıl önce belediyeye yapılan yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 17 belediye personeli ve geçtiğimiz günlerde davaları beraatle sonuçlanan CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve çeşitli suç örgütü üyesi kişiler ile el Kaide operasyonu ile gözaltına alınan kişileri arayan müfettişlerin, söz konusu polisler hakkında şikayetçi olmaları istendiği ortaya çıkmıştı. Yılmaz Büyükerşen ise müfettişlerin bu talebini ‘Yapılan işler kanuni. Bu çocuklar bunu yaptıysa kanun ve büyüklerinin emriyle yapmıştır’ diyerek şikayetçi olmamıştı. Bu bağlamda, 60 kişinin emniyete çağrılarak şikayetçi olmaları istendiği ortaya çıkmıştı.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİLER
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube (KOM) ekiplerinin bu sabah düzenledikleri operasyonda gözaltına alınan 10 polis hastanelerde sağlık raporu alındıktan sonra Ertuğrulgazi Mahallesi'ndeki Aydıner hizmet binasına götürüldü. 

İSTİHBARATÇILARA YÖNELİK OPERASYON
Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün'ün avukatı Turgay Balaban, gözaltı operasyonunun Eskişehir merkezli ve Eskişehir'de dinlenildiği iddia edilen 25 -30 kişiye ilişkin bir dosya olduğunu söyledi. Operasyonu KOM Şube ekiplerinin yaptığını ancak ifadelerin hangi şubede alınacağını bilmediklerini, gözaltına alınanların Aydıner Hizmet binasında nezarethane olmadığı için Terörle Mücadele Şubesi'nin olduğu binaya götürüldüğünü belirten avukat Balaban, şu açıklamayı yaptı: "Eskişehir İstihbarat şube müdürlüğünün halen görevde bulunan ve açığa alınan polisleri hakkında örgüt üyeliğinden, örgüt kurmaktan, yasa dışı usulsüz dinleme iddialarıyla alakalı bu sabah saat altı buçukta bir operasyon başladı. Yaklaşık 17-20 kişi arasında emniyet mensubuna yönelik olduğu söyleniyor. Şehir dışından gözaltına alınacaklar da var. Bunların bir kısmı yakalama kararıyla gözaltına alındı. Bir kısmı çağrı ile gelmiş. İçeride sadece tutanak tutuldu. Gözaltına alınma nedeni söylenildi. Henüz ifadelerine başlanılmadı. İddialar örgüt kurmak, örgüt üyeliği, örgüt yöneticisi olmak, iftira ve usulsüz dinlemelerle alakalı. İşin garip tarafı bundan iki gün önce şehrimizde bonzai ile alakalı uyuşturucu operasyonu yapan görevi başındaki memurların bugün bir gün sonra operasyona maruz kalmaları. Görevi başındaki memurların ne yazık ki örgüt üyesi olmaktan haklarında işlem yapılıyor. Biz gözaltı işlemlerine itiraz edeceğiz. Gerekli hukuki yardımı müvekkillerimize sağlayacağız. "

DİYARBAKIR'DA 2 GÖZALTI
Usülsüz dinleme iddialarıyla ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır'da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri polis memurları A.V.'yi il merkezinde, N.B.yi ise, Dicle İlçesi'ndeki evlerinden bu sabah erken saatlerde gözaltına alındı. KOM Şube Müdürlüğü'nde işlemleri yapılan 2 polis memuru soruşturmanın yürütüldüğü Eskişehir'e götürüldü.


ANKARA'DA GÖZALTINA ALINANLARDAN 28'İ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 20 ilde başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan 28’i adliyeye sevk edildi. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işlemleri tamamlanan kişiler bu sabah Ankara Adliyesi’ne sevk edildi. İki otobüsle adliyeye getirilen kişilerin tutuklu ve hükümlü araçlarının giriş yaptığı kapıdan adliyeye giriş yaptırılması dikkati çekti

Operasyon kapsamında gözaltına alınan zanlılardan 8’i önceki gün, 7’si dün gece emniyetten savcılığın talimatıyla serbest bırakılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, operasyonda çoğunluğu polis olan 54 kişi hakkında gözaltı kararı vermişti. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

SYRIZA-AB anlaşmasına ilk tepki KKE'den geldi

SONRAKİ HABER

Bursa’da hava kirli ama önlem yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...