28 Şubat 2015 04:49

Halk bilimin şair bilgesi Oğuz Tansel 100 yaşında

Şair ve Halk Kültürü Araştırmacısı Oğuz Tansel’in 100. Yaşı Ankara Kitap Fuarında, 28 Şubat Cumartesi günü saat 15.00’te Evrensel Basım Yayının düzenlediği bir etkinlikle kutlanıyor.

Paylaş

Sennur SEZER

Şair ve Halk Kültürü Araştırmacısı Oğuz Tansel’in 100. Yaşı Ankara Kitap Fuarında, 28 Şubat Cumartesi günü saat 15.00’te Evrensel Basım Yayının düzenlediği bir etkinlikle kutlanıyor. Prof .Dr. Cevat Geray’ın kolaylaştırıcılığını yapacağı etkinliğe, Prof.Dr. Aysıt Tansel, Şair Abdülkadir Paksoy, Şair Mahsun Doğan katılacak.  
Oğuz Tansel, 15 Şubat 1915’te Konya’nın Bozkır ilçesine bağlı Meyre köyünde doğdu. Edebiyat fakültesi türk dili ve edebiyatı Bölümünde öğrenciyken öğrenimini yarıda bırakarak, yeterlik sınavı vererek öğretmenliğe geçti. Otuz bir yıl Türkçe ve edebiyat öğretmenliğinden sonra  emekliye ayrıldı. 30 Ekim 1994’te Ankara’da öldü.
İlk şiirleri “Servet-i Fünun” ve “Varlık” dergilerinde, ilk yazıları “Halk Bilgisi Haberleri” dergisinde yayımlanan Oğuz Tansel, Amasya’da öğretmenlik yaptığı dönemde derlediği masallar ile, Profesör Pertev Naili Boratav ile Profesör Wolfram Eberhard’ın hazırladığı Türk Masal Tipleri Kataloğu’na katkıda bulundu. Türk Dil Kurumu  düzenlediği Çocuk Yazını Ödülü’nün ilkini 1977 yılında onun  Al’lı ile Fırfırı kitabına verdi.  Edebiyatçılar Derneğinin onur üyeliğine seçilen Tansel’in yapıtları İngilizce, Fransızca, Almanca ile Danimarka ve Kore dillerine çevrildi.
1940 kuşağının lirik şairlerinden Oğuz Tansel şiirlerinde yalın bir söyleyişle halk söyleminden, folklorik ögelerden yararlanarak  toplumsal gerçekçi çizgide, sevgi kardeşlik, özgürlük, barış, eşitlik temalarını işledi. Şiirlerinde de masallarında da hep insanı betimledi, yorumladı:
“Karanlık Dünya masalındaki
En küçük kardeşim ben
Yaralı devin indiği kuyudan
Yer altı hazinelerine gidiyorum
Dönersem bütün bezekler sizin
Yandıkça iniyorum indikçe yanıyorum”
Ardında şiir ve masal kitaplarıyla halk kültürü, sanat, edebiyat ve toplum sorunları üzerine yazılmış yüzlerce makale bırakan Oğuz Tansel’in ölümünden sonra kızı tarafından Halk Bilim Araştırmaları Ödülü kuruldu. Ayrıca bir dosyada toplanan şiirleri Dağı Öpmeler (1999) adıyla kitaplaştırıldı.  Evrensel Basım Yayında da iki kitabı var : Bektaşi Dedikleri (şiirleştirilmiş Bektaşi fıkraları, Metin Eloğlu ile birlikte),  Mutluluk Peşinde ( Toplu Şiirler)
Dostları ise anısına, ölümünün birinci yıldönümünde Üç Kanatlı Masal Kuşu: Oğuz Tansel başlıklı kitabı yayımladılar.

ÖNCEKİ HABER

Karamsar bir dünyanın seyri

SONRAKİ HABER

Bütçe açığı katlandı: 10 ayda 100 milyar TL açık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa